• Gdzie jechać z dziećmi na ferie zimowe? Jestem członkinią bardzo fajnej grupy na …
  Czytaj dalej
 • In this grey, cold, gloomy weather we all long for the sun and being able …
  Czytaj dalej
 • Hydropolis z dziećmi – miejsce przyjazne dzieciom we Wrocławiu Wrocław od dawna jest …
  Czytaj dalej
 • Berlin zimą z dziećmi – najlepsze atrakcje Jest szaro, zimno i ponuro. Wszyscy z utę…
  Czytaj dalej
 • Farmy dla dzieci (Kinderbauernhof) w Berlinie

  Farmy dla dzieci (Kinderbauernhof) w Berlinie

  W Berlinie, działają bardzo fajne i często oryginalne miejsca dla dzieci. Tak jak na przykład właśnie Farmy dla dzieci. W Polsce nie spotkałam się z takim miejscem jeszcze, wiec bardzo mnie zaciekawiło, jak takie farmy funkcjonują i o co w ogóle w nich chodzi ;).

  W Berlinie farm dla dzieci jest około 15, w różnych częściach miasta. Mnie na razie udało odwiedzić się tylko kilka, ale mam w planach ten wpis sukcesywnie aktualizować.

  Farmy dla dzieci czasem są finansowane przez miasto, a czasem utrzymują się tylko z datków. Ich głównym celem jest edukacja i ułatwienie dzieciom kontaktu z naturą i zwierzętami w mieście. Na farmach mieszkają zwierzęta, uprawiane są warzywa i owoce, to jest takie mini gospodarstwo rolnicze mieście.

  Farmy te zatrudniają pracowników oraz pedagogów, którzy opiekują się tym miejsce oraz edukują odwiedzające farmę dzieci.

  Różne farmy różnie działają – niektóre nie pozwalają np rodzicom wchodzić – mogą przyprowadzić dzieci i je zostawić (zazwyczaj w wieku 6-13 lat), ale dzień rodzinny jest np. w sobotę. Dzieci podczas pobytu na farmie mogą pomagać przy zwierzętach bądź przy uprawie roślin.

  Niektóre miejsca mają szczegółowy plan działania (który zazwyczaj można znaleźć na ich stronie) i np. w środy są zajęcia z kowalstwa i dzieci mogą stworzyć swoje dzieło z metalu (oczywiście pod nadzorem edukatora), a np. w czwartki pieką ciasta. Oferta jest naprawdę różnorodna i co najfajniejsze – bezpłatna (czasem jest skrzyneczka i farma tylko prosi o datki).

  Dzieci często przychodzą na taka farmę po szkole i spędzają czas w aktywny sposób. Jest dowolność – można tez pokopać piłkę (zazwyczaj zabawki do aktywności na świeżym powietrzu są udostępnione).

  Mam nadzieję, ze trochę przybliżyłam Wam to jak działają Farmy dla dzieci w Berlinie.

  Teraz zapraszam na opis kilku odwiedzonych przeze mnie miejsc:

  1. Jugendfarm Moritzhof

  Znajduje się na dzielnicy Prenzlauer Berg zaraz obok Mauer Park. Bardzo przyjemne i przyjazne dzieciom i młodzieży miejsce. Dzieci w wieku od 6 do 16 lat mogą przyjść po szkole, pomóc przy zwierzętach bądź w ogrodzie. Tutaj jest dostępny szczegółowy plan tygodnia i wszystkie aktualności.

  Na terenie Moritzhof są konie, kozy, kury, świnki morskie i kilka innych zwierząt. Mój syn bardzo lubi tam przychodzić :).

  2. Kinderbauernhof PinkePanke

  Kolejne świetne miejsce, tutaj również dzieci mogą pomagać przy karmieniu i opiece nad zwierzętami. Miejsce to jest większe niż Moritzhof, znajduje się na dzielnicy Pankow, zaraz nad rzeka Panką i przy parku Bürgerpark.

  Na terenie Farmy znajduje się kawiarnia, gdzie można wypić kawę i zjeść ciasto a także pograć w gry planszowe przy niepogodzie. Na zewnątrz jest duża piaskownica z zabawkami, więc można przyjść i z maluszkami.

  Jest tam też namiot w którym zawsze pali się ognisko, za €1 w kawiarni można kupić „Stockbrot” czyli takie ciasto drożdżowe które nakłada się na patyk i piecze nad ogniskiem :).

  W sobotę i niedzielę są warsztaty stolarskie i można zbudować (pod okien doświadczonego pracownika), np. Samolot z drewienek :).

  Ze zwierząt są np. kury, kozy, osiołki :).

  3. Kinderbauernhof ufaFabrik

  To moje ostatnie odkrycie – i wrażenia są bardzo pozytywne.

  Na tej farmie dzieci oczywiście również mogą pomagać przy zwierzętach (wczoraj widziałam jak dziewczynki wyprowadziły koniki na spacer).

  Teren jest dosyć spory, biegają sobie na wolności gęsi, są też króliki i żółwie (one są oczywiście odgrodzone). Jest mały plac zabaw i duża piaskownica, rosną sobie drzewa owocowe. Atmosfera jest bardzo przyjemna i sielankowa.

  Ta farma należy do ufaFabrik – międzynarodowego centrum kultury. Znajduje się tam też cyrk, szkoła, piekarnia, kawiarnia, teatr. Warto sprawdzić ich ofertę bo dzieją się tam bardzo ciekawe rzeczy.

  Na razie 3 miejsca, ale wkrótce pojawia się kolejne :).

  A może macie jakieś swoje ulubione farmy?

  Pozdrawiam!

  Udostępnij:

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?