• Szwajcaria z dziećmi W wakacje wybrałam się z najmłodszą córka …
  Czytaj dalej
 • Japonia z dzieckien 2023 Marzeniem mojego syna była podróż do Japonii. Od lat jest …
  Czytaj dalej
 • Hannover z dziećmi Razem z moją 5 letnią córka, spędziłyśmy …
  Czytaj dalej
 • Międzyzdroje z dziećmi – nocleg i atrakcje Majowy długi weekend (pierwszy z 3 …
  Czytaj dalej
 • Wrzosowiska w Brandenburgii – wycieczka z Berlina

  Jak już wielokrotnie pisałam – uwielbiam zwiedzać Brandenburgie (land naokoło Berlina). Uważam, że ilości atrakcji jest ogromna a natura przepiękna.

  Od jakiegoś czasu chodziły mi po głowie wrzosowiska. Teraz jest doskonały moment na podziwianie wrzosów i bardzo nie chciałam ich przegapić w tym roku.

  Po malych poszukiwaniach znalazłam wrzosowiska w Brandenburgii – znajdują się one w Naturpark Niederlausitzer Heidelandschaft.

  Wczoraj wybrałam się tam na wycieczkę i już podaję wszystkie szczegóły:

  Dojazd do Naturpark Niederlausitzer Heidelandschaft

  Ja jechałam pociągiem – z Berlina. Dojazd zajął mi około 2h.

  W jedną stronę wysiadłam na stacji Doberlug-Kirchhain, a w powrotną stronę wsiadłam na stacji w Elsterwerda. Trasę pomiędzy tymi stacjami pokonaliśmy na rowerze.

  Jechałam z dwoma rowerami, przyczepką oraz dwójką dzieci.

  Skorzystałyśmy z biletu Berlin-Brandenburg za 33€ – uprawnia on do nielimitowanych przejazdów dla 5 osób przez cały dzień, na terenie Berlina i Brandenburgii. Dodatkowo trzeba dokupić bilet na rower – może to być całodzienny za 6€ bądź jednoprzejazdowy za 3.5€.

  W jedną stronę jechałyśmy pociągiem regionalnym z dużym wagonem rowerowym, bez problemu wjechałam z rowerem z doczepioną przyczepką. Z kolei w powrotną stronę wagon rowerowy nie był już tak duży i miałam problemy z manewrowaniem. Jednak z pomocą współpodróżnych również wjechałam rowerem z przyczepką :).

  Wrzosowiska w Brandenburgii – plan naszej podróży

  Wysiadlysmy w Doberlug-Kirchhain nie bez powodu – w miasteczku tym znajdują sie dwie atrakcje przyjazne dzieciom. Pierwsza to renesansowy zamek z fajną wystawą (a nawet dwiema), a druga to nowy plac zabaw zaraz obok zamku – chciałam dziewczyny trochę wybiegać po podróży pociągiem.

  Doberlug-Kirchhain – plac zabaw i zamek

  Najpierw udaliśmy się więc na plac zabaw, który jest niewielki ale świetnie zaprojektowany. Nawiązuje do natury, są zwierzątka, wplecione są wątki edukacyjne, jest super kulodrom (można wypożyczyć kulki w zamku) – i dużo wyzwań sprawnościowych. To co jeszcze rzuca się w oczy, to niezwykle dbałość o detale – ten plac zabaw jest naprawdę piękny.

  Po placu zabaw udałyśmy się do zamku. Bilety na wystawę kosztuja €6 dla dorosłych i €3 dla dzieci (od wieku szkolnego). Wystawy są dwie – jedna o zamku, jego historii i mieszkańcach, a druga o parku krajobrazowym. Obie bardzo ciekawe i odpowiednie również dla dzieci.

  Mnie szczególnie podobała się wystawa o naturze ‚ErlebnisREICH Naturpark’. Forma tej wystawy to jest taka ogromna drewniana bryła w której poukrywane są rożne szuflady i okienka – i tam znajdują się informacje podane w różnej formie – ciekawe dla dzieci do odkrywania. Sam projekt wystawy zdobył nagrodę German Design Award 2019.

  Wrzosowiska

  Po odwiedzeniu tych dwóch wystaw wsiadłyśmy na rowery i pojechalyśmy do Friedersdorf. Stamtąd odchodzi trasa (piesza i rowerowa) na wrzosowiska.
  Jechałyśmy głównie drogami ale z tak małym ruchem, że nawet ja się nie stresowałam.

  W Friedersdorf koło straży pożarnej odbijamy już w kierunku lasu i wrzosowisk. Po przejechaniu ok. 2.5 km dojeżdżamy do wrzosów. Jest tam absolutnie pięknie – bardzo mi sie podobało.
  My zrobiłyśmy sobie piknik i spędziłyśmy tam ponad godzinę (prowiant warto zabrać ze soba bo po drodze nie było ani jednego sklepu).

  Stamtąd pojechalysmy dalej rowerami do Elsterwerdy. Tym razem prawie cały czas (90%) ścieżkami rowerowymi bez ruch samochodowego.

  Dotarłyśmy zmęczone ale szczęśliwe i ta wycieczka bardzo nam sie podobała :).

  A Wy macie swoje ulubione wycieczki w Brandenburgii?

  Pozdrawiam!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?