• Szwajcaria z dziećmi W wakacje wybrałam się z najmłodszą córka …
  Czytaj dalej
 • Japonia z dzieckien 2023 Marzeniem mojego syna była podróż do Japonii. Od lat jest …
  Czytaj dalej
 • Hannover z dziećmi Razem z moją 5 letnią córka, spędziłyśmy …
  Czytaj dalej
 • Międzyzdroje z dziećmi – nocleg i atrakcje Majowy długi weekend (pierwszy z 3 …
  Czytaj dalej
 • Gurkenradweg – Spreewald rowerem

  Gurkenradweg – Spreewald rowerem

  Gdy tylko pojawiły się pierwsze promienie słońca, wyciągnęłam rower z piwnicy i pojechałam na wycieczkę :). Uwielbiam jeździć na rowerze i bardzo się cieszę, że w Brandenburgii jest tyle możliwości rowerowych.

  źródło mapy: https://www.spreewald.de/fileadmin/Redakteure/Downloads/Karten/neu_final_WEB_FaltkarteGurkenradweg2019_2020.pdf

  Gurkenradweg – Spreewald rowerem – szczegóły

  Tym razem wybór mój padł na Szprewald i przebiegającą tam trasę rowerową Gurkenradweg.
  Cała ta trasa ma 260km, można dołączyć sobie do niej w dowolnym momencie i podzielić na etapy. Ja mam zamiar przejechać ją całą w nadchodzącym sezonie :).

  Tutaj znajdziecie mapę Gurkenradweg – mapa.

  Etap I: Gurkenradweg
  Lübben – Lübbenau – Vetschau

  My naszą trasę rozpoczęliśmy na dworcu w Lübben. Trasa jest dobrze oznaczona – symbolem ogórka i trzeba za nim podążać ;). Ten odcinek ma okolo 30km.
  W samym Lübben warto się zatrzymać, bardzo lubię to miasto. Opisałam więcej jego atrakcji w tym wpisie z zeszłego roku – Szprewald z dziećmi.

  Praktycznie cały przejechany przez nas odcinek prowadził po odseparowanych drogach rowerowych. Niewielka część szła przez drogę ale była ona naprawdę mało uczęszczana. Ja ogólnie mam fioła na punkcie bezpieczeństwa rowerowego zwłaszcza gdy jadę z dziećmi, a teraz jechałam z 7 letnią córką i nie było się czego obawiać.

  Jechałyśmy wzdłuż kanałów Szprewy i samej Szprewy, droga jest naprawdę bardzo przyjemna. Po drodze są ławeczki i stoliki, można zrobić sobie piknik. Po drodze spotkacie też mostki, po których łatwo przejechać rowerami.
  My widzieliśmy też wiele nutrii :). Myśleliśmy, że to bobry ale potem ludzie uświadomili mnie, że jednak nie :).

  Dłuższy postój zrobiliśmy w Lübbenau, bardzo przyjemne miasteczko, szkoda, że z powodu korony wszystkie muzea były pozamykane.

  Nam przejazd tej trasy zajął ok 5-6h ale robiliśmy naprawdę sporo przystanków. Jechało się naprawdę super przyjemnie i bez żadnych przeszkód.

  Mam nadzieję, że wkrótce się wypogodzi i znów wrócimy na Gurkenradweg :).

  Etap II:
  Lübben – Schlepzig – Krausnick – Groß Lubolz

  W kolejny weekend udało nam się przejechać kolejny etap Gurkenradweg w Spreewald.
  Znow zaczęliśmy w Lübben, tym razem jechaliśmy na północ. Najpierw do Schlepzig – leśnymi drogami, wstaw stawów (niektóre z nich były wyschnięte), jechało się przyjemnie :).
  W Schlepzig wynajęliśmy kajaki i mieliśmy super przyjemny czas :). Zjedliśmy tam również bardzo smaczne lody!
  Ze Schlepzig do Krausnick trzeba jechać droga z samochodami ale nie była ona bardzo uczęszczana, więc poziom stresu był niewielki ;).
  Z Krausnick do Groß Lubolz prowadzi bardzo przyjemna ścieżką rowerowa w lesie – przyjemny, gładki asfalcik :).
  W Groß Lubolz wsiedliśmy do pociągu i wróciliśmy do Berlina :).

  Etap III: 35km
  Lübben – Straupitz – Burg

  Kolejny etap przejechany! Tym razem 35km z Lübben, przez Straupitz i aż do Burg.
  Trasa jak zwykle bardzo przyjemna i z wizyty na wizytę coraz piękniejsza. Wszechobecna zieleń, pełno kwiatów, śpiew ptaków – naprawdę bardzo przyjemnie się jedzie.
  Droga biegnie po odseparowanych ścieżkach rowerowych oraz mało uczęszczanych drogach. Kierowcy są zawsze bardzo uważni, zwalniają przejeżdżając obok rowerzystów więc jadę zawsze bez strachu.
  Niestety nadal przez wirusa wiele wiele miejsc było pozamykanych. Na pewno weźcie ze sobą prowiant i wodę bo po drodze nie było ani sklepów ani czynnych restauracji.
  Z atrakcji to odwiedziliśmy kościół w Neue Zeuhe, spędziliśmy trochę czasu na placu zabaw i małym porcie w Straupitz oraz odwiedziliśmy centrum informacyjne Biosphärenreservat Spreewald w Burg. Niestety wystawa wewnętrzna była zamknięta ale za to ogród na zewnątrz z tablicami informacyjnymi oraz naturalną wystawą był otwarty.
  Na koniec w Burg wypożyczyliśmy jeszcze kajaki i autobusem wróciliśmy na pociąg do Lübben. Pan kierowca nie był zadowolony, że musiał zabrać 3 rowerzystów więc nie wiem czy jest jakiś zakaz ale nigdzie nie znalazłam takiej informacji.

  Podsumowując – świetny odcinek trasy, towarzyszące mi dzieci były bardzo zadowolone i ja również :).

  Gurkenradweg – dojazd

  My dojechaliśmy we dwie strony pociągiem z Berlina. Droga z Ostkreuz zajmuje ok 1h, bilet kupiliśmy Berlin-Brandenburg i plus do tego bilety całodzienne na rowery, 6€/rower

  Polecam tą trasę! Super na rodzinne wyprawy rowerowe 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?