• Szwajcaria z dziećmi W wakacje wybrałam się z najmłodszą córka …
  Czytaj dalej
 • Japonia z dzieckien 2023 Marzeniem mojego syna była podróż do Japonii. Od lat jest …
  Czytaj dalej
 • Hannover z dziećmi Razem z moją 5 letnią córka, spędziłyśmy …
  Czytaj dalej
 • Międzyzdroje z dziećmi – nocleg i atrakcje Majowy długi weekend (pierwszy z 3 …
  Czytaj dalej
 • Turyngia z dziećmi – atrakcje

  Turyngia z dziećmi

  W czasie ostatnich ferii jesiennych, spędziliśmy 4 dni w Turyngii. Wybor trochę nieoczywisty, związany z corona wirusem i różnymi obostrzeniami albo raczej ich brakiem :). Ale naprawdę udany – Turyngia z dziećmi to super pomysł i zaraz Wam to pokażę :).

  Bad Langensalza z dziecmi

  Co prawda głównym celem naszej wycieczki był Park Narodowy Hainich, ale postanowiliśmy odwiedzić miasto-kurort Bad Langensalza. Znajduje się tam jedna super atrakcja dla dzieci, do której bardzo chciałam moje pociechy zabrać :).

  Samo miasteczko jest bardzo przyjemne, zielone, czyste i zadbane. Stare miasto, piękne stare budynki, budynek ratusza – robią bardzo pozytywne wrażenie. Dodatkowo mieliśmy piękną pogodę i w jesiennym świetle wszystko wygląda lepiej :). Zreszta sami zobaczcie:

  Turyngia z dziećmi: Kindererlebniswelt Rumpelburg

  A atrakcja do której chciałam zabrać dzieci, to Kindererlebniswelt Rumpelburg – naprawdę cudowne miejsce i jak tylko będziecie w okolicy, to koniecznie tam zajedźcie. Jest to taki genialny figloraj dla dzieci ale bez grama plastiku.
  Składa się z części zewnętrznej – gdzie znajduje się fantastyczny plac zabaw oraz części wewnętrznej.
  Na placu zabaw dzieci mogą bawić się w grodzie rycerskim, biegać po drewnianych wieżach, bawić się w piaskownicy czy zjeżdżać ze zjeżdżalni.
  W środku z kolei jest pełno metalowo-drewnianych konstrukcji, gdzie dzieci mogą przechodzić między piętrami, chować się w różnych zaułkach i odkrywać ukryte przejścia. Miejsce jest naprawdę mega i moje dzieciaki po prostu nie chciały stamtąd wychodzić. A wstęp kosztuje tylko 3€/godzinę.
  Nam udało się wejść z marszu, ale pani przy kasie powiedziała, że lepiej dzwonić i rezerwować miejsca.

  Turyngia i Park Narodowy Hainich

  Park Narodowy Hainich jest idealnym celem wycieczek z dziećmi. A mnogość szlaków pieszych i rowerowych zachęca do aktywności.

  My niestety nie mieliśmy ze sobą rowerów, ale zostawiam tą atrakcję na następny raz ;). Przeszliśmy za to aż 4 ścieżki piesze, odwiedziliśmy ścieżkę w koronach drzew oraz centrum dla odwiedzających, gdzie były aż 2 naprawdę świetne wystawy przyrodnicze skierowane do dzieci.

  Plac zabaw Abenteuerwildnis „Im Reich des Fagati”

  Naszą przygodę z Parkiem Narodowym Hainich zaczęliśmy w Thiemsburg, gdzie znajduje się centrum dla odwiedzających. Zanim jednak do centrum doszliśmy, to spędziliśmy 2 godziny na wspaniałym, tej jesieni oddanym do użytku, placu zabaw – Abenteuerwildnis „Im Reich des Fagati”. Moje dzieci (i z tego co widziałam, to też wszystkie inne dzieci) były absolutnie zachwycone. I nie ma co się dziwić – znajdujący się na sporym terenie, dopracowany w każdym szczególe plac zabaw jest fenomenalny! Bardzo fajne były takie stacje do zabawy w różne zawody: szkoła, lekarz, bank, dentysta i kilka innych. Zresztą co ja będę więcej pisać – sami musicie odwiedzić :).

  Ścieżki spacerowe w Parku Narodowym Hainich

  Po zabawie udaliśmy się do centrum dla odwiedzających, gdzie kupuje się bilet łączony na wystawy w centrum oraz na ścieżkę w koronie drzew. Było już dosyć późno, postanowiliśmy więc, że wrócimy nazajutrz żeby odwiedzić te dwie atrakcje. Poprosiliśmy o polecenie jakiegoś fajnego spaceru i pani pokierowała nas na znajdującą się nieopodal króciutką (1.2 km) ścieżkę spacerową Waldpromenade. W tym akapicie opiszę Wam również 3 pozostałe ścieżki, które przeszliśmy.

  Ścieżka spacerowa Waldpromenade

  Świetna ścieżka spacerowa, bardzo krótka (1.2km długości), dostępna dla każdego – bez problemu przejedziecie ją z wózkiem. Otwarta kilka miesięcy temu, wiedzie w lesie, wśród różnych ciekawych stacji, bohaterem i myślą przewodnią ścieżki jest las i jego piękno. Nam bardzo się podobało, przygotowane stacje są bardzo przyjemne – gorąco polecam :).

  Ścieżka spacerowa EICHENBERGWEG

  To jest ścieżka pętelka o długości 3.5km. Rozpoczyna się bardzo blisko centrum dla odwiedzających Park Narodowy Heinich. Jest przyjemna ale nic nadzwyczajnego – po prostu jest to miły spacer w lesie :). Symbolem ścieżki jest obrazek żołędzia :). Przeszliśmy się nią, gdyż kolejka do ścieżki w koronach drzew była tak długa, że stwierdziliśmy, że lepiej będzie się przejść i odwiedzić tą atrakcję później :).

  Ścieżka spacerowa MÄRCHENNATURPFAD FEENSTEIG

  Ta ścieżka również nam się bardzo podobała :). Po drodze są ustawione stacje z krótkimi urywkami baśni, głównie braci Grimm, a na końcu zadane jest jakieś ciekawe pytanie. Ścieżka jest dosyć zróżnicowana, idzie się nią bardzo przyjemnie :). Jest to ścieżka pętelka i ma 2.5km długości.
  Więcej o niej tutaj.

  Ścieżka spacerowa do leśnego placu zabaw WILDKATZENKINDERWALD

  Po przejściu MÄRCHENNATURPFAD, udaliśmy się jeszcze na jeden spacerek :). Tym razem chcieliśmy dotrzeć do ukrytego w środku lasu placu zabaw dla dzieci – Wildkatzenkinderwald. Z parkingu, przyjemną ścieżką, która ma ok. 1.5km dochodzimy do placu zabaw. Jest on fajnie rozrzucony po lesie więc trzeba trochę poszukać kolejnych atrakcji. Obok placu zabaw jest też centrum edukacyjne i drewniana wieża obserwacyjna. Centrum oczywiście niestety było zamknięte ale na wieżę bez wahania weszliśmy :). Bardzo polecam ten spacerek :). Zaraz obok przebiega kilka innych tras pieszych i rowerowych więc można zrobić sobie dłuższą wycieczkę.
  Więcej o tym placu zabaw poczytacie tutaj.

  Baumkronen Pfad czyli sciezka w koronach drzew

  Teraz dotarłam do hitu naszej wycieczki czyli spaceru w koronach drzew :).
  Ta ścieżka w koronach drzew to jest zdecydowanie must see. Bardzo podobało się tam i nam i dzieciom. Jesienne widoki z góry były przepiękne, te kolory!
  Super naprawdę! To co mi się na maksa podobało, to atrakcje na ścieżce dla dzieci! Super przejścia na wysokości, zejście w dół do skrytki – mega ekscytujące (nawet dla mnie) ale przy tym oczywiście bardzo bezpieczne :).
  No ta atrakcja koniecznie do odwiedzenia!
  A więcej informacji znajdziecie u nich na stronie tutaj.

  Nazionalparkzentrum Hainich – centrum dla odwiedzajacych – Turyngia z dziećmi

  Centrum dla odwiedzających Parku Narodowego Hainich bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło: dwie super wystawy, skierowane do dzieci i w piękny sposób opowiadające o Parku Narodowym Hainich ale nie tylko.
  Jedna z wystaw nazwana „Wurzelhöhle” (Jaskinia korzeni) wprowadza odwiedzających w podziemny świat Parku Narodowego. Jest tam ciemno i mrocznie, co chwilę napotykamy korzenie bądź podziemne żyjątka (oczywiście sztuczne ;)) i możemy naprawdę wiele dowiedzieć się o procesach zachodzących pod ziemią, a wszystko podane w taki sposób, żeby i najmłodsi mogli jak najwięcej z tej wizyty wynieść.
  Bardzo polecam wizytę w tym centrum, myślę, że będziecie zadowoleni :).
  Bilety kupuje się łączone na Ścieżkę w Koronie Drzew i właśnie na te dwie wystawy. Oczywiście można kupić bilety tylko na jedną atrakcję, ale różnica to tylko kilka euro.

  Park Narodowy Hainich z dziećmi – podsumowanie

  Ja oczywiście bardzo polecam Park Narodowy Hainich jako cel rodzinnych podróży. Było super, bawiliśmy się świetnie. Było tak jak lubię najbardziej, czyli różnorodnie. Dużo natury ale też ciekawe atrakcje, ani dzieciom ani nam na pewno się nie nudziło :). Mam ochotę wrócić ale z drugiej strony jeszcze tyłu miejsc w Niemczech nie widziałam, że mam ochotę dalej eksplorować ;).
  Pozdrawiam serdecznie!


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?