• Atrakcje Brandenburgii – Szprewald Nastały trudne czasy dla podróżników!Koronawirus …
  Czytaj dalej
 • Atrakcje Brandenburgii – spacer z dziećmi: Löwenzahnpfad w Mühlenbeck Gdy …
  Czytaj dalej
 • Labyrinth Kindermuseum w Berlinie W minioną sobotę odwiedziłam jedno z 3 muzeów dziecię…
  Czytaj dalej
 • Muzeum Komunikacji w Berlinie Jak wiecie, uwielbiam muzea, wiele muzeów w Berlinie już …
  Czytaj dalej
 • Berlin z dziećmi – rodzinny spacer – Teufelsee

  Natura w Berlinie – pomysl na wycieczke do lasu

  Pewnie powtórzę się już kolejny raz, ale – uwielbiam Berlin :).

  Uwielbiam to miasto za wiele rzeczy, a jedną z nich jest fakt, że z wielkiego miasta w bardzo krótkim czasie mogę się znaleźć w lesie. Można się szybko zregenerować i odpocząć wśród szumu drzew i świergotu ptaków.

  I tak właśnie postanowiliśmy spędzić niedzielne popołudnie – w naturze, w lesie, nad jeziorem :). 

  Inspirację do tego spaceru zaczerpnęłam z książki ‘Wandern mit dem Kinderwagen Berlin’, którą Wam gorąco polecam. Zdjęcia w niej może nie są zachwycające, ale trasy opisane w tej książce są naprawdę super (w wiekszoci) i zdecydowanie dobrane pod dzieci. Jeśli nie chcecie tej książki kupować, to znajdziecie ją w prawie każdej bibliotece.

  Tym razem zdecydowaliśmy się na trase wokół jeziora Teufelsee.

  Jak dotrzeć do Jeziora Teufelsee: 

  My jechaliśmy samochodem i parkowaliśmy na parkingu Rüberzahl/Müggelheimer Damm – ale był problem z miejscami parkingowymi i trochę czekaliśmy na nasze miejsce.

  Można tam też dotrzeć autobusem nr 169 i wysiąść na przystanku Rüberzahl.

  Opis trasy:

  My rozpoczęliśmy naszą wycieczkę z Rüberzahl i udaliśmy się w stronę Teufelsee. Na samym początku już czeka na nas leśny plac zabaw, gdzie dzieci na pewno znajdą dla siebie zajęcie na dłuższy czas. Jest też stół, można zrobić sobie piknik.

  Nasza trasa wyglądała mniej więcej tak:

  Stamtąd udaliśmy się w stronę jeziora, w książce trasa prowadziła do wieży Müggelsee, ale my byliśmy z 4 dzieci więc woleliśmy pozostać w lesie, łatwiej było nam dzieci kontrolować.

  Poprzez jezioro prowadzi bardzo przyjemna drewniana kładka, są ławeczki i platformy widokowe, można sobie usiąść i odpocząć.

  Wzdłuż jeziora prowadzi też ścieżka edukacyjna z porozstawianymi stacjami informacyjnymi.

  Trasa wokół jeziora Teufelsee – ośrodek informacji przyrodniczej

  My udaliśmy się do ośrodka informacji przyrodniczej – Lehrkabinett am Teufelsee.

  W środku budynku znajdują się pomoce dydaktyczne i informacyjne na temat lasu i jego mieszkańców oraz roślinności. Obecnie trwa też sezon informacyjny dotyczący grzybów leśnych – jeśli lubicie zbierać grzyby ale macie jakieś wątpliwości, to możecie przyjść do tego miejsca, a pracownik z chęcią Wam odpowie na pytania jak również przejrzy grzyby, które znaleźliście.

  Na zewnątrz budynku znajduje się z kolei mini ścieżka bosych stóp, wystawa budek dla ptaków, narzędzi używanych przez leśników i wielka atrakcja dla dzieci – 3 niedługie tunele pod ziemią :). Nasze dzieci były zachwycone i nie chciały wracać.

  Stamtąd poszliśmy z powrotem w stronę Müggelsee, w lesie prowadzi ścieżka-pieszo rowerowa. Doszliśmy do Restauracji Rübelzahl, gdzie na przeciwko znajduje się  fajny plac zabaw, który jednak zdecydowanie nadaje się bardziej do zabawy dla starszych dzieci. W restauracji można zjeść lody, bratwurs i frytki, napić się piwa – jest tam spory ogródek piwny. Zaraz obok znajduje się również przystanek statku wycieczkowego, więc można w jedną stronę przyjechać autobusem a w drugą wrócić statkiem :). Możliwości jak zwykle jest sporo.

  Można również objechać jezioro na rowerze, naszą wyprawę opisałam tutaj

  Uważam, że ta wycieczka jest idealna dla rodzin z dziećmi bo jest krótka, w lesie, sporo atrakcji dla dzieci i jest naprawdę przyjemnie, a ten las jest piękny.

  A może macie swoje ulubione miejsca na wycieczki w naturę w Berlinie? Dajcie znać!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?