Berlin zimą z dziećmi – najlepsze atrakcje
Jest szaro, zimno i ponuro. Wszyscy z utęsknieniem czekamy na słońce i dłuższe pobyty na zewnątrz. Jednak dzieci energii nie mają wcale mniej, a czasem mam wrażenie, że wręcz przeciwnie – mają jej więcej i trzeba je jakoś zająć :). Ja mam kilka pomysłów jak to zrobić, a może i Wy dorzucicie coś od siebie? Dajcie znać!
- Muzea – moim zdaniem, wizyta w muzeum to jest zawsze dobry pomysł :). Wiele muzeów w Berlinie ma ofertę skierowaną również do dzieci (np udostępniając dziecięce audioguidy), ale o tym właśnie tworzę osobny wpis, a tutaj chciałabym się skoncentrować na Muzeach Dziecięcych, które w Berlinie są aż 3! Strasznie lubię je odwiedzać, bo prócz tego, że edukują to też świetnie bawią, dla mnie to są takie super kreatywne place zabaw.
Alice Muzeum w FEZ – w tym muzeum byłam kiedyś tylko na chwilkę i bardzo planuję to zmienić i mam nadzieję, że niedługo mi się to uda bo aktualna wystawa dotyczącą wolności wydaje się być bardzo ciekawa.
MachMit! Muzeum – muzeum stworzone w starym kościele co moim zdaniem już sam w sobie jest niezłą atrakcją. Dla dzieci zawsze przygotowane są piękne i angażujące wystawy. Można na nich dowiedzieć się wiele o otaczającym nas świecie. Twórcy muzeum pomyśleli też o tym, że dzieci potrzebują ruchu i stworzono tam drewniana bryłę-labirynt, w którym dzieci znikają na długie minuty. Jest też kawiarnia, cicha biblioteczka oraz stanowiska warsztatowe, gdzie pracownicy muzeum tworzą z dziećmi różne dzieła. Obecna wystawa dotyczy drewna, wszystkiego dowiecie się na stronie.
Labyrinth Kindermuseum– w loftowej przestrzeni starej fabryki otworzono muzeum dziecięce stwarzając kreatywna przestrzeń dla najmłodszych. Bardzo lubię tam chodzić, nie sposób jest się w tym muzeum nudzić, gdyż oprócz głównej wystawy, udostępnione są różne kreatywne gry i zabawy dla dzieci. Obecna wystawa dotyczy naszej planety i jak poprzez nasze działania możemy pomóc ją chronić. Moim zdaniem jest to miejsce odpowiednie i dla dużych i dla małych, każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Wpis z naszej wizyty znajdziecie tutaj. - Aquarium – należące do berlińskiego zoo, akwarium jest fajnym pomysłem na spędzenie pochmurnego dnia. Ryby, krokodyle i inne wodne zwierzątka na pewno zainteresują wszystkie dzieci! Dodatkowo, w Aquarium organizowane jest również nocne zwiedzanie, które na pewno jest świetną przygodą! Niestety wszystkie terminy aż do marca są już wyprzedane, wszystkie informacje na ten temat tego miejsca znajdziecie tutaj:
- Teatry – teatrów dla dzieci w Berlinie jest naprawdę wiele i najlepiej wybierać te, które są nam najbliżej i mają spektakle skierowane do naszej grupy wiekowej. My byliśmy na świetnym przedstawieniu w Theater an der Parkaue i mogę ten teatr gorąco polecić.
Tutaj kilka teatrów, które cieszą się bardzo dobrą opinią:
Theater ohne Name, Atze Theater, Varia Vineta - Planetarium – kolejne ciekawe miejsce, które z pewnością zainteresuje dzieci i rodziców. Planetaria w Berlinie są 3 i każde z nich ma przygotowany program dla dużych i małych. W Zeiss Groß Planetarium działa też kino i można obejrzeć filmy bądź koncerty. Wszystkie informacje i program znajdziecie tutaj. My w ubiegły weekend odwiedziliśmy „Mit Raketen zu Planeten” i uważam, że dla kategorii wiekowej 6+ nie do końca odpowiednio dobrany jest ten pokaz. Super było zobaczyć jak będzie wyglądać niebo nad Berlinem tego dnia, gwiazdy były przepiękne, ale opowieści o planetach były mało interesująco opowiedziane i po prostu nudnawe dla energicznych dzieci. Niemniej jednak nie planujemy zrezygnować i na pewno odwiedzimy jeszcze kilka pokazów :).
- Darmowe warsztaty organizowane w muzeach – kolejna ciekawa propozycja, tym razem weekendowa. Wiele muzeów oferuje cykliczne warsztaty, zazwyczaj właśnie w soboty i niedziele. My bardzo lubimy te w Bauhaus Archiv oraz Futurium. Trzeba sprawdzać na stronach interesujących nas muzeów tam są najaktualniejsze informacje.
- Las – to jest zawsze dobry pomysł nawet gdy słońca brakuje :). Las odpręża i działa dobrze na nasz układ nerwowy i przewietrza nam głowy. O lasach berlińskich łatwo dostępnych komunikacja miejska, poczytacie u mnie tutaj.
- Kawiarnie rodzinne – moim zdaniem kawiarnie rodzinne w Berlinie nie należą do najfajniejszych (oczywiście we wszystkich nie byłam, ale te co odwiedziłam mocno zniechęciły mnie do dalszych poszukiwań), ale może to być jakaś alternatywa na spotkania w piaskownicy, zwłaszcza dla rodziców malutkich dzieci. Tutaj kilka kawiarni:
Kiezkind Berlin, Kreuzzwerg Das Kinder-Kultur-Café, Café Zwerg - Familienzentrum – każda dzielnica w Berlinie ma swoje Familienzentrum bądź Nachbarschaftzentrum – są to takie domy kultury/świetlice, dofinansowywane przez miasto, oferujące bogaty program dla dzieci, rodziców i seniorów. Co Familienzentrum, to inna oferta, warto poszukać w swojej okolicy. Dodam tylko, że często są dostępne tańce, zajęcia z szycia, gimnastyka, czy po prostu spotkania dla rodziców w dziećmi – udostępniona jest sala z zabawkami i poduchami, można przyjść z maluchem i pogadać z innymi dorosłymi. Przykładowy program tutaj.
A tutaj znajdziecie adresy Familienzetrum: https://www.berliner-familienzentren.de/standortkarte/ - Koncerty – kolejna ciekawa opcja, chociaż czasem dosyć kosztowna, a bilety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem bo się bardzo szybko wyprzedają. Filharmonia Berlińska oraz Konzerthaus mają bogaty program skierowany do dzieci, sprawdzić można tutaj: . My byliśmy i w Filharmonii i w Konzerthaus i jest to świetna przygoda i dla dzieci i dla dorosłych, a sala koncertowa w Filharmonii jest po prostu przepiękna.
Dodatkowo, Muzeum Instrumentów Muzycznych organizuje raz w miesiącu koncerty dla dzieci (MIM-Kids) cena jest bardzo przystępna bo bilety kosztują tylko 5€ a przedstawienia i koncerty są naprawdę piękne i na wysokim poziomie. My byliśmy jakiś czas temu na Calineczce i było super. Terminy i program znajdziecie tutaj. - Kino – kino, wiadomo, super atrakcja dla dzieci. Zazwyczaj grane są bieżące hity, ale nie wiem czy wiecie, ale co miesiąc wybierany jest film miesiąca ‚Kinderfilm des Monats’ (teraz na przykład w styczniu jest to ‘Petterson und Findus’), który jest grany w wybranych kinach i bilet na niego kosztuje maksymalnie 3€. Filmy nie zawsze są najnowsze ale zawsze ciekawe i wybierane z uwagą. Więcej informacji na temat biletów, programu i kin, znajdziecie tutaj.
- Biblioteka – wiele bibliotek w Berlinie ma specjalną cześć przygotowana dla dzieci. Można przyjść z pociechami i na poduchach poprzeglądać książeczki, pograć w gry planszowe, a także w wielu bibliotekach są też komputery bądź playstation, gdzie dzieci mogą sobie pograć również w gry komputerowe. Są organizowane popołudniowe czytania książek, czasem także w języku polskim. Niektóre biblioteki mają również w swojej ofercie pomoc w odrabianiu lekcji, czasem również różne warsztaty, np. z robotyki czy kaligrafii. Najlepiej sprawdzać w swojej lokalnej bibliotece.
A dowiedzieć się jak działają biblioteki w Berlinie można się dowiedzieć z mojego postu tutaj.
Tutaj jeszcze kilka fajnych bibliotek z częścią dziecięca: Bibliothek am Luisenbad, Bibliothek am Wasserturm, Philipp-Schaeffer-Bibliothek, Humboldt-Bibliothek - Poczdam – a jak wam się znudzi Berlin, to zawsze możecie wybrać się do Poczdamu, tam też są różne fajne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Np. Biosphäre Potsdam – tutaj wpis, bardzo fajne miejsce z dziećmi, Muzeum Barberini z warsztatami dla dzieci w weekendy (a rodzice w tym czasie mogą zwiedzić muzeum bez dzieci) oraz Extavium.
- Ścianka wspinaczkowa – jeśli dzieci potrzebują ruchu, to może ścianka wspinaczkowa? Nasze dzieci bardzo lubią Berta block, są fajne trasy dziecięce, buty można wypożyczyć na miejscu.
- Jumphaus – kolejne miejsce dla aktywnych dzieciakow. Bilet jest dosyć drogi, ale od czasu do czasu można sobie pozwolić na ta przyjemność, a dzieci uwielbiają poskakać sobie na trampolinach i pozbyć się nadmiaru energii :).
- Lodowiska – kolejne dobre, ruchowe zajęcie dla dzieci. Oferta w Berlinie jest bogata, my byliśmy na Sportforum i podobało nam się chociaż ludzi było mnóstwo. Listę lodowisk znajdziecie tutaj:
- Kurs gotowania dla dzieci – myśle, że to ciekawa propozycja dla dzieci, które lubią pomagać w kuchni – moja córka zawsze chce pomagać przy robieniu ciasta bądź krojeniu warzyw i z tego względu jedne z jej urodzin zorganizowałam w świetnym miejscu, gdzie są organizowane również warsztaty kulinarne dla dzieci. I mogę to miejsce z czystym sercem polecić – Kidchen – wszystko przygotowane jest cudownie, z wielka dbałością o szczegóły. Przemili właściciele, którzy wkładają mnóstwo serca w to co robią i mają ogromną cierpliwość do dzieci. Wszystkie dostępne warsztaty możecie sprawdzić tutaj:
I jak Wam się podobają moje propozycje? Jeśli przypadły Wam do gustu i uważacie, że ten wpis jest wartosciowy, to będę super wdzięczna za udostępnienia i podawanie tego posta dalej! Dzięki!