• Gdzie jechać z dziećmi na ferie zimowe? Jestem członkinią bardzo fajnej grupy na …
  Czytaj dalej
 • In this grey, cold, gloomy weather we all long for the sun and being able …
  Czytaj dalej
 • Hydropolis z dziećmi – miejsce przyjazne dzieciom we Wrocławiu Wrocław od dawna jest …
  Czytaj dalej
 • Berlin zimą z dziećmi – najlepsze atrakcje Jest szaro, zimno i ponuro. Wszyscy z utę…
  Czytaj dalej
 • Jak funkcjonują biblioteki w Berlinie?

  Korzystanie z bibliotek z Berlinie jest bardzo proste i przyjemne. Zasoby są ogromne i naprawdę jest w czym wybierać. Do biblioteki można również przyjść aby poczytać sobie gazetę – codzienną bądź magazyn, skorzystać z komputera a nawet pograć na playstation. Oczywiście są różne biblioteki – jedne lepiej doposażone, inne gorzej, ale w wielu znajdziecie nawet polskie książki – i to naprawdę nowości :). W bibliotekach organizowane są również często czytania bajek dla dzieci, a czasem nawet oglądanie bajek. To co jest tez super, to to, ze nasza karta biblioteczna uprawnia nas do korzystania z bibliotek w całym Berlinie! 🙂

  A teraz kilka konkretów:

  Rejestracja do biblioteki:

  Trzeba pójść do jakiejkolwiek biblioteki z dokumentem potwierdzającym adres zameldowania (Anmeldung) oraz dowodem osobistym. Trzeba podejść do pani która tam pracuje i powiedzieć, ze chce się zarejestrować. Pani spisuje dane, daje kartę biblioteczna (można wybrać kolor ;)) a następnie z ta karta trzeba podejść do automatu i zapłacić 10€ – tyle wynosi roczna opłata biblioteczna. I gotowe! Można korzystać!

  Korzystanie z zasobów:

  Książki można wypożyczać na 28 dni (chyba ze podobna jest jakaś inna informacja) a inne media takie jak CD, audiobooki, gry itp na 14 dni. Potem można ewentualnie przedłużyć o ile ktoś tych tytułów nie zarezerwował. 

  Jeśli interesuje was jakiś tytuł, to najlepiej sprawdzić jego dostępność na stronie www.voebb.de – jest to katalog online sprawdzający dostępność danego tytułu we wszystkich bibliotekach w Berlinie. 

  Jeśli książka jest niedostępna w naszej pobliskiej bibliotece to można ja zamówić z innej biblioteki (zostanie ona dostarczona do biblioteki, która nas interesuje) za niewielką opłatą 1€.

  Jak wypożyczyć?

  Książki wypożycza się przynosząc je do specjalnego automatu. Najpierw logujemy się przykładając kartę biblioteczna i wpisując swoje hasło (zawsze data urodzenia) a potem przykładamy wybrane książki po kolei a urządzenie samo zczytuje książki które sobie wybraliśmy i wpisuje je do naszego profilu. Po zeskanowaniu wszystkich książek trzeba się wylogować i gotowe :). 

  Kary za przetrzymanie:

  0.25€ za dzień opóźnienia. 

  No i to chyba wszystkie informacje :). Berlińskie biblioteki są przeróżne, samo odwiedzanie ich jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Moją ulubioną biblioteką jest Philipp Shaeffer Bibliothek w Mitte – biblioteka jest bardzo nowoczesna, znajduje się w loftowym budynku, jest tam nawet ogródek w którym można sobie posiedzieć i poczytać (Lesegarten), dział dziecięcy jest bardzo duży i świetnie wyposażony, a na froncie biblioteki znajduje się kawiarnia połączona z księgarnią. 

  Największy wybór polskich książek i dla dzieci i dla dorosłych znajduje się w Bibliotece Głównej Amerika-Gedenkbibliothek na Kreuzbergu, ale sprawdzajcie interesujące was tytuły w katalogu vöbb bo sporo polskich książek jest np. na Spandau. 

  Zachęcam do korzystania z bibliotek bo wybór maja przeogromny i naprawdę można znaleźć fantastyczne książki i nie tylko :). 

  Pozdrawiam!

  Udostępnij:

  Komentarzy: 4

  1. Anna
   21 września 2018 / 18:49

   Bardzo przydatny post! Dziękuję!!

   • admin
    Autor
    24 września 2018 / 11:15

    bardzo się cieszę! Pozdrawiam!

  2. Karo
   5 stycznia 2020 / 17:17

   Dzięki za post! Bardzo przydatny! Czy do Amerika-Gedenkbibliothek i np. Philipp Shaeffer Bibliothek potrzeba się dwa razy zarejestrować, czy obie przynależą do tej samej „sieci” bibliotek? Dziękuję.

   • admin
    Autor
    8 stycznia 2020 / 21:13

    Hej! Cieszę się, ze post jest przydatny! Odpowiadając na pytanie: trzeba się zarejestrować tylko raz i karta działa we wszystkich bibliotekach w Berlinie :). Pozdrawiam!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?