• Atrakcje Brandenburgii – Szprewald Nastały trudne czasy dla podróżników!Koronawirus …
  Czytaj dalej
 • Atrakcje Brandenburgii – spacer z dziećmi: Löwenzahnpfad w Mühlenbeck Gdy …
  Czytaj dalej
 • Labyrinth Kindermuseum w Berlinie W minioną sobotę odwiedziłam jedno z 3 muzeów dziecię…
  Czytaj dalej
 • Muzeum Komunikacji w Berlinie Jak wiecie, uwielbiam muzea, wiele muzeów w Berlinie już …
  Czytaj dalej
 • TOP berlińskie atrakcje (mapa)

  TOP berlińskie atrakcje – najlepsze pomysły

  W związku z tym, że prowadzę konto na instagramie, bardzo często dostaję tam zapytania o najlepsze atrakcje turystyczne, które polecam podczas pierwszej wizyty w Berlinie.

  Mnie zawsze takie pytania stresują, wydaje mi się że spoczywa na mnie ogromna odpowiedzialność i że doradzę komuś źle i zepsuję mu wakacje.

  Mieszkam tu jednak już 5 lat, mam swoje ulubione miejsca i postanowiłam, że napiszę taki wpis i może rzeczywiście się komuś przyda.

  Zastrzegam tylko, że te miejsca i atrakcje dla MNIE są super, komuś mogą się nie podobać.

  Uwazam, że pokazują one berlińską atmosferę i berlińskiego ducha i sama lubię do tych miejsc wracać.

  TOP berlińskie atrakcje:

  1.Tempelhofer Feld – cudowne miejsce na piknik, spacer, bieganie, przejażdżkę rowerową – co kto lubi. Wydaje mi się, że jest to unikatowe miejsce na skalę europejską, jak nie światową. Teren starego lotniska oddany w ręce mieszkańców Berlina jest wspaniałym miejscem na rekreację. Jest też tam miejsce przeznaczone na grillowanie, a także na ogród wspólnotowy. Dodatkowo naprawdę warto odwiedzić festiwal latawców, który odbywa się we wrześniu i jest naprawdę piękny.

  Mnie przebywanie na Tempelhofer Feld zawsze napawa takim poczuciem wolności – lubię patrzeć na tą ogromną przestrzeń, warto też przyjść na zachód słońca

  2. Spacer przez miasto – zaczynając od Parku Monbijou, a kończąc na Alexanderplatz. Lubię tą trasę, nie zahacza oczywiście o wszystkie berlińskie zabytki ale jest przyjemna i to bardzo. Park Monbijou jest zawsze pełen ludzi, wszyscy leżą na trawie, piją piwko i jest fajna atmosfera. Później idziemy wdluz Szprewy, Wyspy Muzeów, Berlińskiej Katedry. Kawałek Parkiem i zachodzimy na berlińskie stare miasto. Stamtąd idziemy koło Czerwonego Ratusza, koło fontanny Neptuna, wieży telewizyjnej i kończymy na Alexanderplatz pod zegarem. Trasa bardzo przyjemna o każdej porze dnia i nocy :). 

  3. Rejs statkiem – Berlin jest miastem, gdzie jest pełno wody – rzeki i jeziora pozwalają na zwiedzanie miasta z wodnej perspektywy. Ja płynęłam łódka turystyczną raz – przepływając koło głównych berlińskich zabytków i było naprawdę bardzo fajnie zobaczyć miasto z tej innej perspektywy. Dostępne rejsy są naprawdę bardzo różnorodne – od krótkich, godzinnych do całodziennych – można zwiedzić całe miasto z wody. Ja chciałabym się teraz wybrać na rejs 3 godzinny i popływać trochę również po berlińskich jeziorach.

  4. Mauerpark – koniecznie odwiedźcie w słoneczne, niedzielne popołudnie. Niesamowita atmosfera, taki prawdziwy berliński klimat. Targ staroci, uliczne jedzenie, koniecznie karaoke – byłam w ubiegły weekend i sama się do siebie uśmiecham bo było tak pozytywnie i wesoło. Natrafiłam też na taki przyjemny ‘kącik’, gdzie ludzie grali na bębnach, każdy mógł dołączyć i pomuzykować razem. W Mauerparku jest też tęczowy plac zabaw więc dzieci również będą zadowolone. Chociaż wokół tyle się dzieje, że plac zabaw zazwyczaj jest niepotrzebny.

  5. Z Mauerparku polecam przejść się na piechotę do muru berlińskiego na Bernauer Str. Prowadzi tam szlak między budynkami, gdzie można poczytać historię i wspomnienia dotyczace muru. Mur zachowany na Bernauer Str. robi ogromne wrażenie i skłania do głębokiej refleksji. Warto również zajrzeć do centrum dla odwiedzających, gdzie można jeszcze lepiej zgłębić ten temat.

  6. Holmarkt 25 – kolejne cudowne, wyluzowane miejsce na mapie Berlina. Dużo drewna i zieleni, dobrego jedzenia, sztuki ulicznej i dobrej muzyki. Przyjazne dzieciom – jest mały plac zabaw oraz trampolina. Stamtąd w 10minut znajdziemy się w kolejnym punkcie programu 😉 – East Side Gallery.

  7. East Side Gallery – jest to galeria-pomnik muru Berlińskiego z pracami artystów z całego świata. Pierwsze obrazy powstały w 1989 roku zaraz po upadku Muru Berlińskiego.  Zdecydowanie warto odwiedzić.

  8. Panorama 360° Berlin Wall – jeszcze w temacie muru berlińskiego, bardzo ciekawe miejsce stworzone przez artystę Yadegara Asisi. Niesamowicie przygotowana instalacja, przenosi nas do listopadowego dnia w roku 1980 w berlinskiej dzielnicy Kreuzberg. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak to naprawdę wyglądało, jak mur dzielił miasto na dwie części, to wizyta w Panoramie może Wam to przeżycie naprawdę przybliżyć. Na mnie odwiedziny w tym miejscu zrobily duze wrazenie. 

  W poniedziałki w godzinach 16-18 jest specjalna promocja i można zapłacić za wejście do Panoramy tyle ile chcemy i możemy. Regularny bilet kosztuje 10.

  To by bylo na razie na tyle, naturalnie w Berlinie jest dużo więcej miejsc wartych odwiedzenia, ale myślę że na pierwszy raz wystarczy ;).
  Pozdrawiam i życzę udanego zwiedzania!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?