• Spędziłyśmy w Göteborgu 5 pełnych dni, a szczerze mó…
    Czytaj dalej
  • Poznań z dziećmi Ostatnie cztery dni spędziliśmy w Poznaniu i jego okolicach …
    Czytaj dalej
  • Weekend w Torgau: Idealne Miejsce na Spędzenie Czasu z Rodziną W ostatni weekend odwiedziliś…
    Czytaj dalej
  • Drezno z dziećmi – atrakcje To była nasza 3 wizyta w Dreźnie i …
    Czytaj dalej
  • Przyroda w Berlinie – natura w mieście

    Przyroda w Berlinie

    Kocham muzea, galerie, miasta i place zabaw, ale najbardziej kocham spędzać czas z dziećmi w naturze. Zmiana jaka zachodzi w moich dzieciach po przyjeździe do lasu jest nie do opisania! Jasne, często marudzą i narzekają i mówią, że oni nie chcą iść do lasu. Mowie, ze wolą bajkę, ale jak już ich wyciągnę, to nie zdarzyło się, żeby byli niezadowoleni.

    Mieszkamy w Berlinie, ogromnej metropolii, a jednak bardzo zielonej, pełnej natury i przyrody.
    Berlin jest pod tym względem naprawdę niesamowity: lasy, jeziora, rzeki, parki, łąki, pełno ścieżek pieszych i rowerowych, miejsca edukacji przyrodniczej, leśne place zabaw – co tylko chcecie. Juz nawet nie wspominam o Brandenburgii, gdzie jest tego jeszcze więcej, bo to post o Berlinie ;). Możliwości są naprawdę niesamowite.

    Dzisiaj chciałabym Wam napisać o naszych ulubionych miejscach w naturze, o moich ulubionych książkach. O naturze i przyrodzie w Berlinie, naszym doświadczaniu jej.

    Juz napisałam jeden wpis o lasach tutaj i jeden o parkach tutaj, mam nadzieję, że i ten Wam się spodoba.

    Książki o miejscach w naturze w Berlinie

    Książek o szlakach pieszych i rowerowych w Berlinie jest całe mnóstwo i ja również dużo z nich przejrzałam i przeczytałam ale nie wszystkie mi podpasowaly. Biblioteki są naprawdę bogato doposażone w tych tematach więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ja tak naprawdę mam 2 ulubione książki:

    Take me to the lakes Berlin edition – książka jak sama nazwa wskazuje ma opisane jeziora w Berlinie i okolicy. Moim zdaniem jest super gdyż wystarczy jedno spojrzenie na mapę i można podjechać nad jeziorko, które akurat sobie wybierzemy i przeczytać o nim więcej w dalszej części książki. Ksiazka jest też dodatkowo pięknie wydana i zawiera np. też kilka propozycji noclegów w okolicach wybranych jezior :).

    Wandern mit dem Kinderwagen Berlin – moja ukochana książka z okresu niemowlęctwa Miry, kiedy to organizowałam spacery dla mam z maluchami. Trasy w książce są bardzo fajne, zdjęcia nie porywają, ale wybrane szlaki są super, przeszłam ich naprawdę wiele i nie miałam żadnego rozczarowania. Bardzo polecam tą książkę, jest w każdej bibliotece :). Polecam też ściągnąć sobie ślad GPS bo to bardzo ułatwia spacery w miejscach bardziej dzikich (szczegóły w książce) :).

    Leśne place zabaw w Berlinie

    W Berlinie jest aż 14(!) leśnych placów zabaw, nieźle co?
    Ja odwiedziłam tylko kilka z nich, nie są może one jakieś najnowsze ale praktycznie zawsze drewniane i stanowią miłą niespodziankę po spacerze w lesie :). Wszystkie informacje na ich temat i mapkę możecie znaleźć tutaj na tej stronie.

    Nieplace zabaw w Berlinie

    Nieplac zabaw jest to nazwa, którą zapożyczyłam od Pracowni k i jej grupy na fb nieplac zabaw – jeśli jej nie znacie, to koniecznie poznajcie, super inspirująca grupa. Nieplac zabaw to takie miejsce w którym nie ma klasycznego placu zabaw ale jest np zwalone drzewo, szałas z gałęzi, no takie miejsca na wolną niczym nieskrępowaną dziecięca zabawę w naturze.

    W Berlinie jest 5 takich oficjalnych miejsc (bo nieoficjalne to pewnie każde, w którym dziecko się super bawi, może być i kałuża ;)). Nazywaja sie one ‚Naturerfahrungsraum’ i mozecie o nich poczytac tutaj.

    Jedno z nich znajduje się w Parku Kienberg – „Wilde Welt” – Naturerfahrungsraum Kienberg, który graniczy z Garten der Welt.
    Bylam tam raz z moimi córkami i napiszę Wam czego możecie się spodziewać:

    Jest to taka przestrzeń zaaranżowana dla dzieci do wolnej zabawy. Wsród drzew, jest dziko, są gałęzie z których dzieci mogą zbudować szałas, są pieńki po których można skakać, zwalone drzewa, chaszcze, dzikie drzewka owocowe z których owoce smakują najlepiej :). My podczas naszej wizyty spotkałyśmy nawet sarenkę, która przeszła obok nas :). Fajne miejsce w mieście :). A więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

    Centra edukacji przyrodniczej w Berlinie

    W Berlinie można również odwiedzić różne miejsca edukacji przyrodniczej.
    Takie miejsca jak Ökowerk, Waldmuseum in Grünewald, Lehrkabinett Teufelssee, Naturschutzstation Marienfelde, Museumsdorf Düppel, Domäne Dahlem, Britzer Park, Haus Natur und Umwelt oba ogrody botaniczne czy Kinderbauernhöfe są świetnymi przykładami jak taka edukacja w Berlinie może wyglądać.

    Ja oczywiście nie odwiedziłam wszystkich tego typu miejsc w Berlinie ale sporo, wszystkie z wyżej wymienionych tylko oprócz Waldmuseum, które znajduje się w Grünewald i za każdym razem jak tam byłam to było zamknięte ;).

    Poniżej opiszę Wam miejsca w których byliśmy:

    Naturschutzzentrum Ökowerk – to centrum ochrony przyrody, umiejscowione w budynkach starych wodociągów w Grünewald, działa już od 30 lat. W weekendy organizowane są różne warsztaty zaznamiające dzieci z naturą i zwierzętami. Samo miejsce jest super, jest pięknie i zielono, można przejść się po ścieżce bosych stóp. My byliśmy tam dosyć dawno ale bardzo miło wspominamy. Wszystkie szczegóły odnośnie warsztatów znajdziecie u nich na stronie.

    Lehrkabinett Teufelssee – o tym miejscu już pisałam przy okazji naszego spaceru wokół Teufelssee, o którym możecie poczytać tutaj. Rowniez polecam, zwłaszcza tunele w których mogą się bawić dzieci :).

    Naturschutzstation Marienfelde – do tego miejsca trafiłam trochę przypadkiem odwiedzając inne miejsce w tej okolicy. Niestety usunęły mi się WSZYSTKIE zdjęcia z naszej wizyty. Warto to miejsce odwiedzić ze względu na świetna wylęgarnię motyli. Na miejscu jest pan, który o gąsięnnicach i motylach opowiada bardzo chętnie i chętnie wszystko pokazuje. Prócz tego można dowiedzieć się ciekawostek o recyclingu śmieci, odwiedzić dzika i przejść się po terenie tej stacji.

    Museumsdorf Düppel – to jest akurat wioska muzealna-skansen, część Muzeum Miejskiego w Berlinie. Przedstawia średniowieczną wioskę – średniowieczne domy odbudowano na powierzchni około 8 hektarów, wykorzystując znaleziska archeologiczne i źródła historyczne. Na podstawie współczesnych źródeł odtworzono codzienne rzemiosło i rolnictwo, zasadzono stare odmiany drzew, hodują tam pszczoły i stare odmiany bydła. Bardzo fajne miejsce na spędzenie czasu w naturze.

    Domäne Dahlem – jest historycznym dworem dawnej wioski Dahlem, a obecnie jest skansenem kultury rolnej i żywnościowej o charakterze ekologicznym. Od ponad 800 lat uprawia się tu rolnictwo i na miejscu o rolnictwie można się trochę dowiedzieć. Regularnie organizowane są różne spotkania tematyczne oraz zajęcia dla dzieci, w sobotę ma tam miejsce mały ekologiczny targ a całe miejsce jest wspaniałym nieplacem zabaw dla dzieciaków. Bardzo polecam chociaż naprawdę dawno nie byłam i myślę, że muszę się wybrać :).

    Britzer Park – cudowne miejsce, jeden z moich ulubionych parków w Berlinie. Ale prócz tego, że jest to wspaniałe miejsce, taka zielona oaza w środku miasta, to znajduje się tam również centrum edukacji ekologicznej. Organizowane są tam różne spotkania i warsztaty dla dzieci.

    Haus Natur und Umwelt – kolejne miejsce edukacji przyrodniczej. Polozone w środku lasu (można połączyć z wizyta w FEZ (miejsce w ktorym znajduje sie muzeum dzieciece, basen i rozne inne rozrywki dla dzieci) bo to niedaleko).
    Maja zwierzątka, stadninę koni, budynek w którym znajduje się mała wystawa przyrodnicza. Na miejscu jest też plac zabaw, mały staw i restauracja. Wstep kosztuje 1.5€ dorosły a dzieci od 5 roku życia 1€.
    Organizuja również różne fajne warsztaty przyrodnicze.

    Botanischer Garten und Botanisches Museum – główny ogród botaniczny w Berlinie, jest przepiękny. Wspaniale szklarnie i muzeum botaniczne z ciekawymi wystawami (teraz w przebudowie) zachęcają do wizyt. Ja jednak uważam, że ten ogród skierowany jest do starszej publiczności, gdy ciężko czasem dzieci przekonać, że nie wolno zrywać tych kwiatków bądź żeby nie wchodzily w te rabatki ;). Fajna sprawą są spacery tematyczne przygotowane na każdą porę roku, możecie sprawdzić je tutaj :).

    Botanischer Volkspark Blankenfelde- Pankow – nie wszyscy wiedzą, że w Berlinie są dwa ogrody botaniczne :). Drugi znajduje się na dalekim Pankow i moim zdaniem jest dużo bardziej przyjazny wizytom z dziećmi :). Jest część właśnie taka botaniczna aczkolwiek ten ogród jest ogromny i znajduje się na nim dużo więcej rzeczy :). Jest tam zagroda danieli, która jest oblegana przez dzieci, bo zwierzęta można karmić dostępnymi na miejscu ziarnami (za niewielką opłata), jest mały lasek w którym dzieci budują szałasy, jest pole i sad, są też małe poletka które można wydzierżawiać i hodować swoje warzywa i owoce.

    Fajnym projektem edukacyjnym jest ‚Die Welt als Acker’ – na 2000 m² ( czyli tyle ile gruntów ornych jest dostępnych dla każdego człowieka na świecie w kategoriach czysto matematycznych) zasadzono najbardziej popularne rośliny uprawne na świecie w takiej samej proporcji jak naprawdę rosną. Zasadzono tam rośliny takie jak: pszenicę, kukurydzę i soję. Są tam również bardziej egzotyczne rośliny, takie jak orzeszki ziemne bądź bawełna. Sa tablice informacyjne i dzieci w ciekawy sposób mogą dowiedzieć się o roślinach uprawianych na całym świecie.

    Kinderbauernhöfe – farmy dziecięce dostępne sa praktycznie w każdej dzielnicy Berlina. Swietne miejsce żeby zaznajomić dzieci ze zwierzętami farmeskimi i roślinami rolniczymi. Zazwyczaj dzieci mogą przychodzić do farm dziecięcych w określonych godzinach i pod opieką pedagogów brać udział w różnych zajęciach gospodarskich. Moga karmić zwierzęta, podlewać kwiaty, czyścić zagrody, pielęgnować rośliny. Jest to świetna sprawa, a udział w takich aktywnościach jest bezpłatny. Jest to zazwyczaj atrakcja dla starszych dzieci – od 6 lat wzwyż.
    Troche więcej napisałam o nich tutaj.

    Chcialam jeszcze napisać o ścieżkach pieszych w Berlinie ale wpis i tak już jest taki długi, że zostawię to na następny raz :). Jesli potrzebujecie inspiracji na spacery to zapraszam na te wpisy: z lasu, znad rzeki, znad jeziora.

    Przyroda w Berlinie – podsumowanie

    Jak widzicie temat przyrody i możliwości doświadczania jej w Berlinie jest bardzo szeroki. Mozliwosci są ogromne i naprawdę nie brakuje pięknych miejsc w każdej dzielnicy tego miasta. Jesli tylko chcemy, to niezależnie od pogody można eksplorować naturę :). Pamietac tylko trzeba o dobrych ubraniach, bo na pewno dzieci nie będą chciały marznąć. Dobre ubrania na zewnątrz to moim zdaniem naprawdę dobra inwestycja :).

    Podzielcie sie prosze Waszymi ulubionymi miejscami w naturze w Berlinie! Ja jestem zawsze ciekawa nowych miejsc :).

    Udanych wypraw!

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


    Looking for Something?