• Francja z dziećmi – Tuluza Jakiś czas temu okazało się, że nasze przedszkole jest …
  Czytaj dalej
 • Birmingham z dziećmi – Thinktank Science Museum Jakiś czas temu (w grudniu) odwiedziłam moją …
  Czytaj dalej
 • Gdzie jechać z dziećmi na ferie zimowe? Jestem członkinią bardzo fajnej grupy na …
  Czytaj dalej
 • In this grey, cold, gloomy weather we all long for the sun and being able …
  Czytaj dalej
 • Piękna Brandenburgia – centrum edukacji przyrodniczej Blumberger Mühle

  Dzisiaj zapraszam Was na wycieczkę do centrum przyrodniczego Blumberge Mühle. Uparłam się w tym roku na Brandenburgię i ambitnie mój plan realizuję :). Na szczęście Brandenburgia obfituje w świetne atrakcje więc materiału mi nie zabraknie.

  Zwiedzam z dziećmi, zazwyczaj sama, bo w ciągu tygodnia (mąż w pracy). Koncentruję się więc na atrakcjach na świeżym powietrzu, blisko natury – najłatwiej mi wtedy nad pociechami zapanować i mamy z takiej wycieczki największa satysfakcję. Tak było i tym razem :).

  Padło na Blumberger Mühle, bo chciałam to miejsce odwiedzić już od jakiegoś czasu, a jednak nigdy nie było mi po drodze. Mocno w pamięć zapadła mi ciekawa bryła budynku centrum informacji przyrodniczej widziana na zdjęciu (budynek wzorowany jest na pniu drzewa) i intuicja mnie nie zawiodła – miejsce jest świetne!

  Ale od początku:

  Jak dojechać do Blumberger Mühle?

  Najłatwiej dojechać pociągiem do Angermünde, a potem z dworca kursuje taki specjalny autobus, który nazywa się BiberBus i on dowozi aż do samego Blumberger Mühle (które znajduje się trochę poza miastem). Ten autobus kursuje bardzo rzadko, polecam więc dokładnie sprawdzić godziny przyjazdu i odjazdu, żeby nie utknąć gdzieś niepotrzebnie.

  Samo Angermünde jest również bardzo przyjemne, Wiec jak najbardziej można odwiedzić je przy okazji. Ładnie odrestaurowana starówka, stare kamienice i położenie miasteczka – nad samym jeziorem. To wszystko sprawia, ze wizyta w Angermunde jest bardzo przyjemna.

  Tereny wokół jeziora są bardzo fajnie zagospodarowane, jest bardzo przyjemny płac zabaw, ścieżka zdrowia i trasa pieszo-rowerowa dookoła jeziora. Bardzo miło się tam spędza czas.

  Blumberger Mühle

  Jest to multimedialne centrum informacji przyrodniczej w rezerwacie biosfery Schorfheide-Chorin.

  W budynku centrum znajduje sie bardzo ciekawa wystawa dotycząca przyrody, gdzie poprzez naukę i zabawę można wiele dowiedzieć sie o otaczających terenach – dlaczego rosną takie a nie inne rośliny, żyją takie ptaki itd. Można poczytać o robakach, torfie i bobrach.

  Dla dzieci przygotowane są bajki, które w prosty sposób objaśniają zawiłe tematy. Wewnątrz budynku można spędzić sporo czasu ale to nie wszystko co czeka na nas Blumberger Mühle:

  Na zewnątrz jest prawdziwy raj dla małych i dużych odkrywców. Poprowadzone są ścieżki po całym terenie, gdzie możemy obserwować owce, żyjące na wolności żółwie europejskie, dzikie świnie, a także przepiękne ptaki: rybołowy i żurawie.

  Ścieżki te prowadzą przez krajobraz stawów, łąk i trzcin. Po drodze czeka na nas masa niespodzianek: trzeba przejść przez gumowy most, który mocno się rusza, jest domek-wieża obserwacyjna, tajemne wiklinowe chatki, ławeczki w najmniej oczekiwanych miejscach. Gdzieniegdzie, poustawiane są tablice informacyjne na których możemy poczytać informacje o otaczającej nas przyrodzie.

  Dodatkowo, w wielu miejscach możemy obserwować ślady pozostawione przez bobry – tamy, powalone drzewa i żeremia. Spacerować można długo, a jak nam się znudzi, to obok budynku centrum znajduje się jeszcze kilka atrakcji – ogród ziołowy, wielka tuba do słuchania odgłosów przyrody, labirynt i bardzo przyjemny plac zabaw.

  Spokojnie można zrobić sobie na miejscu piknik, ale w centrum znajduje się również ekologiczna restauracja z produktami od okolicznych rolników. Wszystko jest smaczne i zdrowe, w ofercie jest również menu dla dzieci.

  Nam w Blumberger Muhle było bardzo dobrze. Pojechałyśmy tam w tygodniu, od rana, Wiec prócz nas nie było na miejscu prawie nikogo. Bawiłyśmy się świetnie a przy okazji nauczyłyśmy kilku nowych rzeczy.

  Blumberger Muhle jest kolejnym miejscem na mojej brandenburskiej mapie, które mogę z ogromnym entuzjazmem polecić.

  Udostępnij:

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?