• Yesterday, with my daughters, I spent a great day – we went to Potsdam to visit …
  Czytaj dalej
 • Dzisiaj z moimi córkami spędziłam super dzień – wybrałyśmy się do …
  Czytaj dalej
 • Do you also have such a problem in Berlin that there are no „normal” restaurants …
  Czytaj dalej
 • Czy Wy tez macie taki problem w Berlinie, ze nie ma tutaj raczej normalnych, „dorosł…
  Czytaj dalej
 • Słowiński Park Narodowy. Ciekawe miejsca i pomysły na aktywne spędzanie czasu. Cz.I

  Pierwszy tydzień sierpnia spędziliśmy w Słowińskim Parku Narodowym i jego okolicach. Pojechaliśmy tam za radą koleżanki, która powiedziała, że pogoda jest wprawdzie nieprzewidywalna, ale za to jest przepięknie. I miała rację :). Pogoda była naprawdę w kratkę ale i tak było warto spędzić tam wakacje. Mało ludzi, puste plaże, piękne widoki. Spokojnie, mimo że był środek sezonu. Doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe, bądź piesze wędrówki. Bardzo nam się podobało i jak nad polskie morze, to tylko tam. 
  Zatrzymaliśmy się w Smołdzinie i z miejsca noclegowego również byliśmy bardzo zadowoleni.  Wynajęliśmy świeżo wyremontowane 100 metrowe mieszkanie w kamienicy. Bardzo przestronne, dobrze wyposażone, były nawet gry planszowe i 3 rowery do użytku. Właścicielka jest bardzo miła i pomocna. Na obiady można chodzić budynek dalej do „Agroturystyki u Jasi”. Obiady te również z czystym sercem mogę polecić, porcje były akurat, wszystko było smaczne i świeże. A pierogi, hmmmm, pyszności :), można zamówić i kupić na zapas. No i cena: dwudaniowy obiad dla dorosłego 20zł, dla dzieci do lat 7, 10zł. 
  Wykorzystując pogodę i niepogodę jeździliśmy na rowerach, sporo chodziliśmy oraz samochodem odwiedzaliśmy rożne interesujące miejsca. Oto, co udało nam się zobaczyć:

  Rowokół – święta góra Słowińców. Jest to najwyższa góra w okolicy, na szczycie (110 m.n.p.m.) znajduje się wieża widokowa, na którą za niewielką opłata można wejść i podziwiać przepiękna panoramę okolicy. Przyjemny szlak rozpoczyna się w Smołdzinie i wiedzie przez las. Szlak jest łatwy i przyjemny, w końcowej fazie wchodzi się po schodach. 
  Latarnia morska w Czołpinie, połączona ze spacerem na plażę – idzie się 1.2km od parkingu leśnego do latarni morskiej, a następnie jeszcze 0.9 km do plaży. Bardzo fajna wycieczka, idzie się lasem, z latarni jest super widok, a plaża prawie pusta. Dzieci były przeszczęśliwe, skakały przez fale i bawiły się w piasku, chociaż co prawda trochę zmarzły bo dosyć mocno wiało. Później można przejść się plażą do innego wyjścia i inna drogą wracać na parking, my tak właśnie zrobiliśmy. 
  Jezioro Gardno – do jeziora Gardno dostęp z plażą jest niestety tylko w jednym miejscu. Niedaleko wsi Retowo znajduje się camping i tam można posiedzieć na plaży, pokąpać się bądź wypożyczyć sprzęt do windsurfingu albo zrobić grilla. Bardzo fajne miejsce i świetne miejsce na camping. My zrobiliśmy sobie tam grilla a dzieci oczywiście się wykąpały.
  Żółty szlak rowerowy: Smołdzino – Kluki. Bardzo przyjemna droga rowerowa prowadząca wzdłuż kanału rzeki Łupawy, pośród pól i łąk. Dojeżdżamy przez Łokciowe do skansenu Słowińców w Klukach.
  Można pojechać trochę dalej i dojechać do jeziora Łebsko, gdzie znajduje się wieża widokowa i pomost. Niestety nie ma żadnej plaży i dostępu do wody, więc nie można popływać. 
  Skansen super, naprawdę fajnie przygotowane miejsce, cała wieś jest odtworzona tak jak to kiedyś było. Dla dzieci super frajda bo można wielu rzeczy dotknąć i spróbować (np zjeść gofry wypiekane na piecu). Można zobaczyć jak się wydobywa torf, pokarmić konie, poprać na tarze, pomóc przy robieniu butów dla koni (klump). Marcelowi bardzo się podobało. Na obiad można pójść do karczmy „U Dargosha”, gdzie mają bardzo przyzwoite jedzenie. Ja zdecydowanie polecam zupę grzybową – była przepyszna. Na zwiedzanie skansenu najlepiej poświecić co najmniej pół dnia, jest sporo chodzenia i sporo do oglądania. Naprawdę warto!
  To by było na dzisiaj tyle :). Pozostałe atrakcje opiszę w drugiej części, pozdrawiam serdecznie!

  Komentarzy: 4

  1. Anonimowy
   21 sierpnia 2016 / 14:25

   Bardzo ciekawy wpis, tylko jedna uwaga: na tarce uciera się warzywa czy suche pieczywo, a pierze się (czy też kiedyś prało) – na tarze.

   • 2 września 2016 / 06:03

    Bardzo dziękuję za uwagę i już poprawiam! Pozdrawiam serdecznie!

  2. 30 sierpnia 2016 / 20:14

   Jeśli za rok wybierzemy Bałtyk to wezmę pod uwagę to miejsce 🙂 Piękna plaża no i jezioro i ścieżki rowerowe – super.

   • 2 września 2016 / 06:03

    Naprawdę warto. Miejsce jest piękne, a nie ma tylu ludzi, plaże puste, można naprawdę odpocząć.Pozdrawiam! 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?