• Drezno z dziećmi – atrakcje To była nasza 3 wizyta w Dreźnie i …
  Czytaj dalej
 • Szwajcaria z dziećmi W wakacje wybrałam się z najmłodszą córka …
  Czytaj dalej
 • Japonia z dzieckien 2023 Marzeniem mojego syna była podróż do Japonii. Od lat jest …
  Czytaj dalej
 • Hannover z dziećmi Razem z moją 5 letnią córka, spędziłyśmy …
  Czytaj dalej
 • Poczdam na rowerze – trasa ‚Panorama Radtour’

  Poczdam na rowerze

  Pogodę ostatnio w Berlinie mamy – jest ciepło ale nie upalnie, zaczyna się jesień, jest piękne światło i kolory.

  W ostatni piątek postanowiliśmy z mężem wybrać się na wycieczkę rowerową. Bardzo lubimy Poczdam i zdecydowanie za rzadko to graniczące z Berlinem miasto odwiedzamy. Postanowiliśmy więc wybrać się na wycieczkę rowerową i zwiedzic Poczdam na rowerze :).

  Z Berlina pociągiem jest się dostać do Poczdamu bardzo łatwo – S7 bądź pociągiem regionalnym. Na oba środki transportu będziecie potrzebować jedynie bilety na strefy ABC, który kosztuje 3.6€. Jeśli chcecie zabrać sobą rowery – trzeba dokupić dodatkowy bilet w cenie 2.6€

  Poczdam na rowerze – 2 trasy rowerowe

  Po Poczdamie opracowane są dwie trasy rowerowe, a znajdziecie je opisane tutaj.
  My wybraliśmy trasę ‚Panorama Radtour’, która objeżdża miasto trochę poza ścisłym centrum.

  Trasa jest bardzo łatwa i przyjemna, ma tylko 13km i z łatwością przejadą również dzieci.

  Całkowicie biegnie ona wydzielonymi pasami dla rowerów wolnymi od ruchu samochodowego. W większości zaś biegnie przez parki, wzdłuż rzeki Haweli, w pobliżu jezior.

  Nam jechało się super przyjemnie i bardzo tą trasę polecamy. Gdybyśmy mieli trochę więcej czasu to tą trasę połączylibyśmy z tą drugą ‚Alter Fritz’, która ma 16km.

  Mapki obu tras znajdziecie tutaj. Ten folder w wersji papierowej możecie nabyć w punktach informacji turystycznej za 1€.

  Poczdam na rowerze – opis trasy ‚Panorama Radtour’

  Trasa rozpoczyna się i kończy przy Dworcu Głównym.

  Jak jus pisałam, ma 13km i poziom trudności jest bardzo łatwy.

  Po drodze przejeżdżamy obok większości najwazniejszcych zabytków poczdamskich:

  Park Babelsberg – oraz znajdujacy sie w nim Palac Babelsberg.

  Most Glienicke – tutaj przebiegała granicą między Niemcami wschodnimi i zachodnimi, na tym moście przekazywani byli też sobie szpiedzy

  Pałac Cecilienhof  – W dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 w Cecilienhof obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej

  Belweder na wzgórzu Pfingstberg – neorenesansowy Belweder powstał jako punkt widokowy. Teraz odbywają się tam różne koncerty i wystawy.

  Alexandrovka – osiedle drewnianych domów w stylu rosyjskim z początku XIX w – przepiękne są te domy, w jednym można nawet spać – jest tam prowadzona agroutrystyka.

  Dzielnica Holenderska – dzielnica centrum Poczdamu, powstała w latach 1733–1742. Powstała jako osiedle dla rzemieślników holenderskich ściąganych do pracy przy rozbudowie Poczdamu. Dla mnie w ogóle ten pomysł budowania namiastki ojczyzny dla przybywających z daleka pracowników jest niesamowity i piękny.
  Warto również się tam zatrzymać na kawę – kawiarni jest naprawdę sporo :).

  Stare Miasto – oczwiscie warto też zatrzymać się na Starym Mieście. Piękne budynki, ciekawe muzea – np Muzeum Barberini z nową wystawa impresionistow. W weekendy są również prowadzone warsztaty dla dzieci.

  Wyspa Przyjazni (Freundschaftsinsel) – wyspa położona na Hawelii, przepiękne miejsce na odpoczynek. Dzieci będą zachwycone znajdującym się tam placem zabaw. Fontanny, ryby w stawiku, piękne kwiaty – bardzo lubię to miejsce.

  Poczdam na rowerze – podsumowanie

  Jak widzicie, podczas tej wycieczki rowerowej można naprawdę sporo zobaczyć i dowiedzieć się o Poczdamie. Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, więc gorąca polecam wizytę w tym pięknym mieście.

  Ja jeszcze gorąco polecam wizytę w Biosphäre Potsdam – tropikalnym ogrodzie botanicznym oraz w położonym zaraz obok Volksparku. O naszej wizycie z przed roku możecie poczytać tutaj.

  Pozdrawiam serdecznie!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?