• Szwajcaria z dziećmi W wakacje wybrałam się z najmłodszą córka …
  Czytaj dalej
 • Japonia z dzieckien 2023 Marzeniem mojego syna była podróż do Japonii. Od lat jest …
  Czytaj dalej
 • Hannover z dziećmi Razem z moją 5 letnią córka, spędziłyśmy …
  Czytaj dalej
 • Międzyzdroje z dziećmi – nocleg i atrakcje Majowy długi weekend (pierwszy z 3 …
  Czytaj dalej
 • Bawaria z dziećmi – atrakcje – Bawarski Las

  Bawaria atrakcje – Bawarski Las

  W regionie Bawarii, Bawarskim Lesie spędziłam 3 tygodnie i bardzo miło ten czas wspominam. Region ten obfituje w atrakcje więc na pewno nie będziecie się tam nudzić. W Bawarskim Lesie jest cudownie – mnogość tras pieszych i innych atrakcji z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi przyrody.

  Bawaria atrakcje – Grafenau

  Zacznę od Grafenau bo to właśnie tutaj mieszkałam przez 3 tygodnie.
  Grafenau to niewielkie miasteczko, położone wśród lasów. Może to być dobra baza wypadowa, jeżdżą stad autobusy (ale dosyć rzadko) w różne miejsca Bawarskiego Lasu. Jest mała starówka, a na niej kilka restauracji, sklepów i lodziarni.

  Grafenau – atrakcje

  Park – BÄREAL KurErlebnispark

  Największą atrakcją Grafenau jest park – BÄREAL KurErlebnispark. I nie dziwię się – park ten jest pięknie zaprojektowany, ogromny. Prócz pięknego placu zabaw, znajduje się tam również scena, jezioro, oraz wanny na kurację Kneippa – bardzo lubiliśmy tam moczyć ręce i nogi.
  W parku rozpoczyna się również ścieżka piesza Bärenpfad, przygotowana specjalnie dla najmłodszych odwiedzających, ale o niej napiszę w dalszej części tekstu.

  Muzeum Tabaki – DAS SCHNUPFTABAKMUSEUM

  Mira (3l) kocha muzea i jak byłyśmy w Grafenau to kilka razy prosiła mnie żebyśmy jakieś odwiedziły. W Grafenau znajdują się 2 muzea i Muzeum Tabaki jest jednym z nich. Prócz eksponatów związanych z tabaką, znajduje się tam również ekspozycja dotyczącą Grafenau i jego historii. Muzeum jest niewielkie, nie jest spektakularne ale spędziłyśmy tam kilka miłych chwil :).

  Muzeum Mebli Wiejskich – das Bauernmöbelmuseum

  Drugie muzeum to Muzeum Mebli Wiejskich, znajduje się zaraz obok parku i wystawa mieści się w dwóch starych, tradycyjnych bawarskich budynkach. Wystawa to zbiór mebli i akcesoriów używanych w domach wiejskich. Z pewnością nie jest to must see, ale jak ktoś lubi stare muzea to można zajrzeć ;).

  Przez Grafenau przebiega również wiele ścieżek pieszych bądź rowerowych, natura wokół jest przepiękną i miło będę wspominała to miasteczko :).

  Bawarski Las – atrakcje

  Scieżka w koronach drzew – Baumwipfelpfad Bayerischer Wald

  Bez wątpienia jedną z bardziej znanych atrakcji w Bawarskim Lesie jest scieza w koronach drzew – Baumwipfelpfad Bayerischer Wald.
  Zdecydowanie warto tę atrakcję odwiedzić – spacer wśród koron drzew jest zawsze wspaniałym doświadczeniem. Trasa jest całkowicie dostępna dla wózków, nie ma żadnych schodów, a po drodze są różne stacje edukacyjne dla dzieci a także mini tory przeszkód, co by umilić najmłodszym drogę na samą górę.
  Bardzo nam się tam podobało i zdecydowanie polecam tą atrakcję.
  Widoki z góry najlepsze!

  Centra edukacyjne

  Niemcy bardzo lubią centra edukacji przyrodniczej i nie inaczej jest w Bawarskim Lesie. Znajdują się tam 3 takie centra i wszystkie są super przygotowane, z pięknymi wystawami, darmowe i świetnie przygotowane pod dzieci.

  Centrum edukacyjne Hans-Einsenmann-Haus

  To centrum znajduje się zaraz obok ścieżki w koronach drzew i naprawdę warto je odwiedzić. Przepiękna wystawa opowiada o okolicznych lasach, roślinności i zwierzętach. Dla dzieci przygotowane są stanowiska, na których w bardzo przystępny sposób podane są informacje przyrodnicze.
  Przy dziecięcych stacjach są wysuwane podesty, żeby najmłodsi mieli łatwą dostępność. Na końcu czeka też sala w której można się trochę rozruszać i pobawić. Moja córka była zachwycona :).

  Waldgeschichtliches Museum St. Oswald

  Kolejne świetne miejsce, do którego doszłyśmy z Mirą na piechotę z Gafenau.
  Tutaj również wstęp jest darmowy i na 3 piętrach można dowiedzieć się bardzo ciekawych informacji na temat przemysłu działającego w Bawarskim Lesie. Wystawy są oczywiście swietnie przygotowane i bardzo nowoczesne, interaktywne, a samo muzeum jest fajnie przygotowane na wizytę dzieci.

  Das Haus zur Wildnis

  To centrum jest teraz niestety w remoncie i dla odwiedzających udostępniona była tylko salka dla dzieci. Mirze się tam bardzo podobało, jest dużo małych niespodzianek poukrywanych, dzieci mogą i się trochę poruszać i trochę pouczyć się przez zabawę.
  Na miejscu działa tez restauracja z bardzo smacznymi posiłkami – polecam.

  Trasy piesze w Bawarskim Lesie – Bawaria atrakcje

  Przyznam szczerze, że mimo wielu wycieczek, tras pieszych nie przeszłyśmy tak wiele. Powodem był słaby dojazd do tras, które można było przejechać wózkiem aczkolwiek trochę pochodziłyśmy i było super.
  Tereny są bardzo malownicze i spaceruje się cudownie.

  Trasa piesza Grafenau – St. Oswald

  Bardzo przyjemna trasa, trochę idzie się przez las, trzeba wdrapać się pod górę, trochę przez miasteczka i wśród pół. Spokojna, miła trasa.
  A na końcu czeka na Was opisane kilka akapitów, bardzo ciekawe (i darmowe) muzeum.

  Trasa piesza Bärenpfad

  Ta trasa ma 15km więc podzieliłam ją na 2 odcinki. Można spokojnie pokonać ją dojeżdżając transportem publicznym.
  Wszystkie informacje i mapkę znajdziecie tutaj:
  https://www.grafenau.de/tourismus-grafenau/de/aktivitaeten/wandern/baerenpfad-der-familienerlebnisweg

  Trasa zdecydowanie przygotowana jest pod dzieci, po drodze są różne przystanki z zagadkami na temat niedźwiedzi, są place zabaw, natura jest wspaniała, bardzo warto.

  Pamiętajcie tylko, że nie cała trasa jest przejezdna z wózkiem – na stronie powyżej zaznaczone są odcinki, gdzie wózkiem można przejechać. Ja przejechałam całą trasę z wózkiem ale żałowałam, że go zabrałam, bo rzeczywiście były odcinki, gdzie z wózkiem było bardzo ciężko przejechać.

  Waldspielgelände Spiegelau

  Wielki naturalny plac zabaw znajdujący się w środku lasu. Mira była zachwycona – wybawiła się na kamieniach, gałęziach i w wodzie. Świetne miejsce!

  Bawarski Las – transport publiczny

  Ja byłam na miejscu bez samochodu i muszę napisać, że przemieszczanie się było dosyć trudne ale nie niemożliwe, chociaż jestem pewna, że z samochodem odwiedziłaby 2 razy więcej miejsc ;).
  Z Grafenau jeżdżą autobusy ale dosyć rzadko niestety. Jeden autobus jeździ regularnie co godzinę i dowozi do głównej atrakcji – ścieżki w koronach drzew. No a pozostałe autobusy jeżdżą dużo rzadziej.
  Zazwyczaj też z Grafenau kursuje Waldbahn i można się nią szybko i komfortowo dostać do ciekawych miejsc w regionie ale niestety podczas mojego pobytu kolejka wyłączona była z użytkowania z powodu konserwacji torów.

  Ważne info: jeśli nocujecie w oficjalnych noclegach, to w ramach pobytu otrzymacie kartę, która uprawnia was do darmowych przejazdów transportem publicznym oraz do zniżek do różnych atrakcji. Fajna opcja :).

  Bawarski Las – atrakcje – podsumowanie

  Jak widzicie, w Bawarskim Lesie atrakcji nie brakuje. Z pewnością mogłabym tam wrócić i spędzić kolejne tygodnie na poznawaniu okolic.
  Piękne trasy piesze, mam nadzieje, ze rowerowe tez uda mi się kiedyś poznać. Myślę, ze Bawarski Las to świetne miejsce na wakacje.

  Polecam!

  A po więcej inspiracji z Niemiec zapraszam tutaj.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  Looking for Something?