TOP atrakcje dla dzieci w Berlinie
W sumie to nie wiem czemu jeszcze nie ma na moim blogu takiego wpisu ;).
Jest wpis o atrakcjach zimowych dla dzieci w Berlinie tutaj oraz o świetnych placach zabaw tutaj, ale o TOP atrakcjach dla dzieci w Berlinie – nie ma wpisu i właśnie mam to zamiar zmienić :).
Jeśli uznacie, że wpis jest wartościowy – będę bardzo wdzięczna za udostępnienia i przekazywanie go dalej 🙂
Mapa TOP atrakcji dla dzieci w Berlinie
TOP atrakcje dla dzieci w Berlinie
1. Place zabaw w Berlinie – świetna atrakcja dla najmłodszych
Berlin jest niesamowitym miejscem jeśli chodzi o atrakcje dla najmłodszych.
Mnie przede wszystkim ujęły niesamowite place zabaw, które możecie spotkać w Berlinie na każdym kroku. I nie jest to przesada, bo placów zabaw tutaj jest aż ok 1900, a wciąż powstają nowe.
Place zabaw te są naprawdę różne: dopasowane do różnych grup wiekowych, tematyczne, sprawnościowe, naturalne.
Ja opisałam ich kilkanaście/kilkadziesiąt w tych wpisach: tu, tu, tu i tu.
Ciągle poznaję nowe i na bieżąco pokazuje je na moim koncie na instagramie tutaj.
Uważam (i sama ZAWSZE tak robię, gdy zwiedzam miasta), że fajnie można wkomponować przystanki na placach zabaw w zwiedzanie. Dzieci trochę poszaleją, można je nakarmić, a przy okazji podejrzeć życie lokalnych rodziców. A potem iść obejrzeć kolejne muzeum czy zabytek :).
Tutaj kilka zdjęć różnych, berlińskich placów zabaw:
Marzahner Promenade 51, 12679 Berlin Spielplatz am Planetarium Rykestraße 21, 10405 Berlin Oderberger Str. 19, 10435 Berlin Richardpl. 8, 12055 Berlin Buschkrugallee 15A, 12359 Berlin
Adresy fajnych placów zabaw znajdujących się w centrum Berlina:
W parku Tiergarten znajduje sie kilka placów zabaw, moje ulubione:
John-Foster-Dulles-Allee 10, 10557 Berlin
Spielplatz an der Akademie der Künste, Bartningallee, 10557 Berlin
Kinderspielplatz an der Luiseninsel, Tiergartenstraße 8-11, 10785 Berlin
Wodny plac zabaw: Invalidenstraße 24, 10115 Berlin
Plac zabaw rybacka wioska: Kirchstraße 13A, 10557 Berlin
Plac zabaw Pippi Langstrumpf: Zillestraße 83, 10585 Berlin
Plac zabaw Findusa i Petersona : Klausenerpl. 3, 14059 Berlin (na przeciwko Schloss Charlottenburg – też piekne miejsce na wizyte)
2. Muzea dla dzieci w Berlinie – TOP atrakcje dla dzieci w Berlinie
W Berlinie muzeów jest bardzo dużo, a pośród nich, aż 3 muzea dziecięce. Muzea dziecięce są super i bardzo lubimy je odwiedzac. Poruszają one, poprzez zabawę ważne i interesujące tematy. Wystawy są zawsze świetnie opracowane i zmieniają się cyklicznie.
Muzea dziecięce w Berlinie to:
Labyrinth Kindermuseum Berlin – wpis z naszej wizyty jest tutaj.
MACHmit! Museum für Kinder – wpis z naszej wizyty jest tutaj.
Alice Museum für Kinder – w tym muzeum wstyd przyznać jeszcze nie byłam, ale mam nadzieję, że wkrótce nadrobię 😉
3. Muzea w Berlinie dla dzieci i doroslych
Prócz wyżej wymienionych muzeów typowo dla dzieci, polecam tez kilka muzeów w których nie będzie się nudzić ani dzieciom ani dorosłym :):
Futurium – najnowsze berlińskie muzeum dotyczące przyszłości. Bardzo nowoczesne, a wstęp jest zupełnie darmowy, byliśmy raz ale wybieramy się jeszcze do niego :).
Spionage Museum czyli Muzeum Szpiegów – byłam ostatnio z synem (9lat) i on bawił się naprawdę swietnie. Muzeum jest interaktywne i ciekawe, wystawy są fajnie przygotowane
Muzeum Komunikacji – kolejne ciekawe muzeum z bardzo interesującymi wystawami czasowymi (wystawa stała tez jest bardzo ciekawa). Na początku witają Was dwa roboty i dzieciom bardzo się one podobają. Moje pociechy bardzo lubią pocztę pneumatyczną oraz pisaniem alfabetem morsa ;).
DDR Museum – byliśmy baaaardzo dawno temu ale pamietam, że to muzeum zrobiło na mnie pozytywne wrażenie, tylko zawsze tam bardzo ludzi. Pokazuje w ciekawy sposób życie w DDR :).
Pergamon Panorama oraz Panorama Die Mauer – dzieła Yadegara Asisi, niesamowite panoramy przenoszące widza w czasie. Mało o nich słychać, a moim zdaniem są niesamowite, wejdźcie na strony i zobaczcie filmiki, naprawdę warto!
Naturkunde Museum oraz Deutsches Technikmuseum – jak to określiła kiedyś moja koleżanka (Julia pozdrawiam!) – oba te muzea trochę ‚trącą myszką’ 😉 i nie znajdziecie w nich najnowocześniejszych rozwiązań, ale oczywiście są ciekawe i warto je odwiedzić.
4. Klimatyczne przestrzenie zielone w Berlinie – TOP atrakcje dla dzieci w Berlinie
A gdy już Wam się znudzi chodzenie po muzeach, to polecam piknik bądz spacer po klimatycznych berlińskich miejscach :):
Mauer Park – pewnie nikomu nie trzeba prezentować, park mieszczący się tam, gdzie kiedyś przebiegal mur berliński. Park ten ostatnio został powiększony i jest jeszcze fajniejszy niż kiedyś :). Znajdują się tam place zabaw, niedzielny pchli targ, również w niedziele odbywa się tam kultowe karaoke. Park ten zawsze tętni życiem, a latem wszyscy tam robią sobie grilla. Idealne miejsce na piknik :).
Tempelhofer Feld – jedno z moich najulubieńszych miejsc w Berlinie. Teren dawnego lotniska został oddany mieszkańcom i jest to jedno z bardziej ‚berlińskich’ miejsc w mieście. Tętni życiem, można tam grillować, idealne miejsce dla dzieci do nauki jazdy na rowerze czy rolkach. Oczywiście w gorący dzień jest tam patelnia, ale mi to osobiście nie przeszkadza ;). Znajduje się tam tez skatepark oraz ogród społeczny.
Park am Gleisdreieck – ten park z kolei został wybudowany w miejscu dawnej bocznicy kolejowej i jest stosunkowo nowy ;). To również jedno z miejsc w którym uwielbiają spotykać się berlińczycy. Dużo miejsca na pikniki, skate park, place zabaw, wspaniała atmosfera.
Tiergarten – oczywiście w tym zestawieniu nie może zabraknąć największego parku w Berlinie. Umiejscowiony centralnie może być świetnym miejscem na odpoczynek po bądź w trakcie zwiedzania.
5. ZOO i Tierpark – TOP atrakcje dla dzieci w Berlinie
Nie wszyscy wiedzą, że w Berlinie mamy dwa ogrody zoologiczne. To pozostałość podziału stolicy Niemiec ale nikt nie narzeka bo w końcu przestrzeni zielonych nigdy za wiele!
ZOO Berlin i Aquarium znajdują się po zachodniej stronie Berlina i jest to bardziej znany ogród. Jest niewielkich rozmiarów, z ciekawą architekturą, pięknymi placami zabaw. Centralne położenie na pewno ułatwia odwiedziny. Moim zdaniem bardzo warto, jest to na pewno interesujące miejsce, a podczas pierwszej wizyty poszłabym zdecydowanie tam. Aquarium nie jest zbyt nowoczesne i z pewnością nie jest żadnym must see ;). Na obiad warto wybrać się do znajdującego się zaraz obok Bikini Berlin (centrum handlowe ale o oryginalnym koncepcie – ciekawe nietuzinkowe marki, concept starym różne wydarzenia, wystawy sztuki) – znajdziecie tam pyszne jedzenie, które możecie ze sobą wziąć na ogólnodostępny taras i stamtąd jeszcze poobserwować małpy.
Tierpark – to zoo jest z kolei ogromne, największe tego typu miejsce w Europie. Bardzo lubimy tam chodzić, przestrzeni jest tyle, że spokojnie można spędzić tam cały dzień i w ogóle się nie nudzić. Również są super place zabaw w tym jeden wodny. Dodatkowo na zwiedzanie można nawet ze sobą zabrać psa. Również polecam na wizytę ale już może na kolejną :). Dzieci z pewnością będą zadowolone.
6. Atrakcje pod Berlinem, które warto odwiedzić:
Mimo, ze Berlin ma tyle do zaoferowania, to otaczającą go Brandenburgia ma do zaoferowania równie dużo :). Ja jestem wielka fanka Brandenburgii, co na pewno zauważycie jak trochę poszperacie na blogu.
TOP atrakcje pod Berlinem:
Poczdam – ta lista nie byłaby pełna bez tego przepięknego miasta. Dojedziecie tam s-bahnem, czyli kolejką miejską. Do Poczdamu będą Was obowiązywały bilety Berlina strefy ABC. Naprawdę warto to miasto odwiedzić – piękne pałace i ogrody, położone wśród jezior, jest miłą odskocznią od zgiełku Berlina. Ja polecam wynająć rower i objechać główne atrakcje Poczdamu na rowerze, poprowadzone są 2 ciekawe trasy, my jedną przejechaliśmy we wrześniu, opisałam ją tutaj, super nadaje się na wizytę z dziećmi.
Oranienburg – miasto znajdujące się na północ od Berlina, również dojedziecie do niego kolejką miejską. Dlaczego warto? Z powodu pięknego muzeum-pałacu pruskiego i parku do niego przylegającego. W parku znajdziecie świetny wodny plac zabaw i naprawdę wiele innych atrakcji a sam park jest przepiękny i bardzo zadbany. Wstęp do niego jest płatny, ale są to niewielkie kwoty: 4€ dorosły i 2€ dziecko i to w sezonie, bo poza jest taniej. Dodatkowo w Oranienburgu zaczynają się bądź przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe :).
Ścieżka w koronach drzew (Baumkronenpfad Beelitz) oraz ścieżka bosych stóp (Barfußpfad) – w około 40min pociągiem regionalnym z centrum Berlina, dojedziemy do miejscowości Beelitz-Heilstätten, w którym znajdują się 2 super atrakcje. W miejscu dawnego szpitala dla robotników z Berlina zbudowano ścieżkę w koronach drzew. Widok z tej ścieżki jest wspaniały – super się spaceruje patrząc na świat z wysoka.
Z przewodnikiem można rownież zwiedzać ruiny szpitala :).
A zaraz obok tej ścieżki znajduje się ścieżka bosych stóp. Jest dosyć długa (więc zarezerwujcie sobie trochę czasu ;)), poprowadzonych jest kilka tras i wiodą one przez las. Świetna atrakcja i zabawa i dla dzieci i dla dorosłych. Fajne sensoryczne doznania – przechodzi się przez torf, pokruszone szkło, szyszki i wiele innych. My byliśmy tam półtora roku temu i naprawdę bawiliśmy się wyśmienicie. Cały wpis z naszej wycieczki znajdziecie tutaj. Na obie atrakcje możecie zakupić bilet łączony i jest to korzystna opcja cenowa. Polecam 🙂
Karls Erlebnis Dorf – gdy w Berlinie zaczyna pachnieć truskawkami, to można powiedzieć, że wiosna w pełni :). W całym mieście rozstawione są budki w kształcie truskawek, gdzie można kupić najpyszniejsze truskawki ever! Serio, nigdy nie jadłam lepszych. Ich cena nie jest najniższa ale naprawdę warto. Truskawki Karlsa są po prostu przepyszne.
Karls, prócz tego, że ma pola truskawek, otwiera też takie małe truskawkowe centra rozrywki. I właśnie jedno z nich znajduje się pod Berlinem.
W weekendy i wolne dni jest tam zazwyczaj ogrom ludzi, ale jak macie chwilę w tygodniu to koniecznie jedźcie. Wstęp jest darmowy a atrakcji co niemiara. Wiele darmowych a niektóre płatne symbolicznie kilka euro. Na miejscu jest też restauracja, manufaktura cukierków i dżemów, gigantyczna zjeżdżalnia, mini farma, można się przejechać traktorem, wodny plac zabaw i naprawdę całą masa innych atrakcji. Oni ciągle rozbudowują to miejsce więc na pewno nie będziecie rozczarowani :). Ja dawno nie byłam ale pora znów się wybrać gdy to będzie tylko możliwe :).
7. Jak poruszać się po Berlinie?
Berlin jest świetnie skomunikowany, jeżdżą tu autobusy, tramwaje, kolejki miejskie, metro, a czasem nawet pływają promy i na to wszystko potrzebny jest jeden bilet :).
Bilet kupuje się w automatach na przystankach bądź w środku w tramwaju ale tam wchodzi zazwyczaj tylko bilon, chociaż widziałam już tez nowoczesne automaty na kartę.
Berlin podzielony jest na strefy A, B i C. Żeby swobodnie jeździć po Berlinie trzeba kupić bilet AB (na samo A bądź samo B się nie da). Kosztuje on 3€ i starcza na 2h. Tak jest to jednak ustalone, ze jak w jedna stronę się na nim pojedzie to wrócić ta sama trasa nie można. No ale można inna trasa w to samo m miejsce. Strefa C to miasta pod Berlinem: np. Poczdam, Oranienburg, Bernau, nowe lotnisko.
Bilet na strefę ABC kosztuje 3.8€. Jak jesteście w strefie B i chcecie do strefy C to możecie tez kupić bilet BC. A Jak np. macie bilet AB i chcecie pojechać do C to możecie dokupić takie rozszerzenie biletu.
Sa tez bilety tzw ‚Kurzstrecke’ – na krótkie odcinki. Można na nich przejechać 6 przystanków autobusem/tramwajem bądź metrem, a s-bahnem 3 przystanki.
Na rower potrzebujecie dodatkowy bilet, wózki i bagaże przewozi się za darmo.
Dzieci do 6 roku życia nie potrzebują biletów, a starsze (do 14 roku życia) potrzebują bilet ulgowy (Ermäsigung).
Ja korzystam z aplikacji BVG i tam sobie zawsze kupuje bilety.
Aha, jak się kupuje taki pakiet 4 biletów (4 trip tickets) to wychodzi trochę taniej.
Są też bilety całodobowe, 3 dniowe, tygodniowe i miesięczne oraz abonament roczny.
Na stacjach metra/s-bahn zazwyczaj są windy ale jest kilka stacji które ich nie posiadają. W metrach i s-bahnach są specjalne miejsca na rowery, wózki, ludzi na wózkach bądź z dużym bagażem. Ale ostrzegam ze zazwyczaj niestety zajęte przez ludzi bez żadnych tych rzeczy (irytujące ;)).
Aaa, jak chcecie jechać gdzieś dalej w Brandenburgię, to jest tez taki bilet Berlin-Brandenburg. Kosztuje €33 i można na nim jeździć przez cały dzień po Berlinie i Brandenburgii, wszystkim środkami transportu.
Bilet ten jest ważny na 5 osób, a 3 dzieci możecie wziąć jeszcze dodatkowo za darmo. To bardzo korzystna opcja.
Jeśli jakichś wątpliwości nie rozwiałam to pytajcie w komentarzach, chętnie odpowiem:).
8. Berlin na rowerze
Berlin super jest też do zwiedzania na rowerze – to bardzo rozległe miasto, nawet centrum jest bardzo rozłożone, więc fajnie objechać sobie główne atrakcje na rowerze.
Miasto jest bardzo przyjazne rowerzystom, jest wiele ścieżek rowerowych, dodatkowo kierowcy w większości są uważni i przyzwyczajeni do rowerzystów na ulicach.
Wynajem rowerów w Berlinie jest łatwy i dostępny, są różne opcje, przez aplikacje, ale również w sklepach rowerowych.
Ceny w wypożyczalniach moim zdaniem są bardzo przystępne, wahają się w okolicy 10-12€ za cały dzień. Do wynajmu będzie Wam potrzebny dokument tożsamości.
Fajnym pomysłem jest dołączenie do rowerowej wycieczki z przewodnikiem. A tutaj więcej informacji o Berlinie na rowerze.
9. Berlin z innej perspektywy
Berlin można oglądać też z innej, niż ziemna, perspektywy ;).
Warto wjechać windą na wieżę telewizyjną i zobaczyć panoramę miasta. Można też wziąć udział w rejsie łódką – bardzo fajne doświadczenie o którym więcej napisałam tutaj. Oczywiście dostępne są też piętrowe autobusy turystyczne, mają przystanki w różnych miejscach w mieście.
Polecam też wizytę w Reichstagu, bardzo ciekawy architektonicznie budynek, wstęp jest darmowy, trzeba się oczywiście zarejestrować przed wizyta (tutaj) i najlepiej zrobić to z wyprzedzeniem.
Ze swojej strony polecam też wizytę w kawiarnio-ogródkach społecznych: Jedno miejsce znajduje się na dachu galerii handlowej w Neukölln – i nazywa sie Klunkenkranich – super siedzi się na dachu, pije piwko, dzieci mogą się bawić w wielkiej piaskownicy. Wieczorami odbywają tu się koncerty, ogólnie jest tam bardzo klimatycznie (wpis z mojej wizyty tutaj).
Kolejne miejsce, które polecam to Himmelbeet – miejsce to powstało na terenie dawnego boiska szkolnego. Wszędzie są skrzynki z kwiatami, ziołami i roślinami. Można napić się tam czegoś, zjeść, dzieci mogą podlewać rośliny. Bardzo lubię tam chodzić, zwłaszcza wieczorem :). Na miejscu można też zakupić sadzonki (wpis z wizyty tutaj).
Klunkenkranich Klunkenkranich Klunkenkranich Himmelbeet Himmelbeet
No i oczywiście nie mogę nie wspomnieć o kultowym miejscu Prinzessinnengarten – na terenie dawnych nieużytków ludzie już lata temu zaczęli uprawiać warzywa i owoce, są ule, powstała też kantyna, która serwuje przepyszne jedzenie przygotowane głównie z własnych plonów. Odbywają się tam różne wydarzenia, pchle targi itd. Dawno nie byłam ale chyba czas to zmienić ;).
Holzmarkt 25 – kolejne klimatyczne miejsce, tym razem bardzo artystyczne. Umiejscowione zaraz obok Szprewy, mozna tam zjeść pyszności bądź zakupić lokalne rękodzieło. A stamtąd już tylko spacerek dzieli nas od:
Eastside Gallery – czyli wystawa prac artystów z całego świata znajdująca się na najdłuższym zachowanym fragmencie muru berlińskiego.
10. Berlin dla koneserów – na kolejną wizytę
A co dla odwiedzających Berlin po raz kolejny?
Ja mieszkam w Berlinie 7 lat i nadal mam poczucie, że jeszcze wielu miejsc nie odwiedziłam, więc jestem pewna, że i Wy nigdy się tym miastem nie znudzicie. Ale mam kilka propozycji na kolejne wizyty :):
Pfaueninsel – czyli Pawia Wyspa. Trzeba do niej dopłynąć niewielką łódka i można spędzić cały piękny dzień. Po wyspie przechadzają się pawie i jest to przepiękny widok. Jest pałac, różany ogród i różne zabytkowe budynki gospodarcze. Miejsce jest wyjątkowe a więcej o nim tutaj.
Gärten der Welt (potrzebujecie biletu) i Kienberg Park (wstęp jest darmowy) – te dwa miejsca graniczą ze sobą i można tam spędzić naprawdę cały dzień. Bardzo lubię te miejsca odwiedzać bo atrakcji jest co nie miara. Kienberg Park powstał z okazji międzynarodowej wystawy ogrodniczej w 2017 (IGA 2017) i jest naprawdę wspaniale zaprojektowany. Warto przejechać się kolejką linową, przejechać bobslejem, wdrapać na wieżę widokowa, odwiedzić jeden z wielu placów zabaw bądź po prostu pospacerować wśród przyrody.
Britzer Garten – to kolejna oaza natury w Berlinie. Wspaniały ogród, zwłaszcza warto odwiedzić gdy kwitną tulipany, ale tak naprawdę zawsze jest dużo do zobaczenia. Dla dzieci jest masa atrakcji, place zabaw, w tym wodny. Centrum przyrodnicze, teren jest bardzo rozległy, łąki na piknik, ogrody tematyczne, naprawdę wspaniałe miejsce.
A gdy odwiedzicie Berlin w okresie kwitnięcia wiśni (kwiecien), to koniecznie musicie zobaczyć berlińska sakurę! W Berlinie są dwie takie aleje obsadzone drzewami wiśni, które były darami od Japońskiego rządu po upadku muru berlińskiego. Ja na razie dotarłam tylko w jedno miejsce ale w tym roku na pewno nadrobię i odwiedzę i drugie z tych miejsc. Tutaj wpis na ten temat i adresy:
Kirschblütenweg, Norwegerstraße, 10439 Berlin
Mauerweg mit TV Asahi Kirschblütenallee, Nahe, Kriemhildstraße 15, 14513 Teltow
TOP atrakcje dla dzieci w Berlinie – podsumowanie
Jak widzicie atrakcji nie brakuje. Wręcz przeciwnie – ja mogłabym napisać drugi tej długości tekst ;). Mam nadzieję, że udało mi się zawrzeć samą śmietankę i że będzie ten post dla odwiedzających Berlin z dziećmi – użyteczny :). Włożyłam w ten post dużo pracy – jeśli możecie – poślijcie dalej! To najlepsze docenienie mojej pracy :). I oczywiscie zapraszam na moj profil na instagramie – tam jest zawsze na biezaco.
Pozdrawiam i pięknych podróży!