Ten wpis jest trochę zaległy, bo nasza wizyta odbyła się tuż chwileczkę przed rozpoczęciem pandemii i zamknięciem wszystkich muzeów w marcu. Później odwiedziłam jeszcze Oranienburg w sierpniu i uważam, ze wizyta tutaj to bardzo fajny pomysł na ciekawa wycieczkę.
Wizyta w Pałacu-Muzeum Schloss Oranienburg
Palac-Muzeum w Oranienburgu to jeden z najznaczniejszych założeń pałacowo-ogrodowych w Brandenburgii. Wzniesony już w 1651 roku jako wiejska rezydencja, został rozbudowany i wyposażony na polecenie Fryderyka I przez architektów Jana Arnolda Neringa oraz Jana Fryderyka Eosandera.
Obecnie, w muzeum można podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki (na przykład wspaniałe etażerki w komnacie z porcelaną), serie tapiserii, rzeźby oraz malarstwo mistrzów (Antona van Dycka, Jana Lievensa i Antoine‘ a Pesne’a).
Ja z moja corka Roma (wtedy miała 6 lat) wybrałyśmy się na oprowadzanie po Pałacu skierowane do dzieci. Tutaj możecie przeczytać trochę więcej na ten temat.
W oprowadzaniu mogą wziąć udział i dorośli i dzieci. Podczas oprowadzania, pracownica muzeum przy pomocy kukiełki łabędzia opowiada dzieciom o zamierzchłych czasach, dziejach Pałacu i życiu Fryderyka I.
Palac jest przepiękny i wspaniale było zobaczyć te wszystkie niezwykle eksponaty. Na koniec oprowadzania, dzieci mogły przebrać się w pelerynę i koronę i porobić sobie zdjęcia.
W ogole stowarzyszenie Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, które zajmuje się dziedzictwem Pałaców w Berlinie i Brandenburgii ma dosyć bogaty program skierowany do rodzin z dziećmi. Gdy pandemia się skończy na pewno skorzystamy jeszcze z jakiś warsztatów bądź oprowadzania. Przykładowy program z drugiej polowy 2020 roku możecie podejrzeć tutaj.
Adres:
Schloss Oranienburg
Schloßpl. 1, 16515 Oranienburg
Koszt wstępu:
8 Euro / ulgowy 6 Euro
Bilet rodzinny 15 Euro (2 dorosłych i max. 4 dzieci)